Wiktor Sumiński, ps. "Kropidło"

100. rocznica urodzin ppor. Wiktora Sumińskiego ps. „Kropidło”

Aktualności

W Resku w dniu 25 lipca 2021 roku odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin śp. ppor. Wiktora Sumińskiego ps. „Kropidło” − żołnierza Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej (ZWZ-AK) oraz Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK), więźnia stalinowskich katowni. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Burmistrza Miasta Resko oraz Fundację Pokolenie Walecznych.

Członkowie i sympatycy Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (ZŻNSZ) wraz z ppor. Edwardem Ciupakiem ps. „Mały” w drodze do Reska odwiedzili w Rogowie grób płk. Andrzeja Kiszki ps. „Dąb” − naszego bohatera, a zarazem kolegi z oddziału pana podporucznika. Z Rogowa udaliśmy się do Reska.

Uroczystości 100. rocznicy urodzin ppor. Wiktora Sumińskiego ps. „Kropidło” rozpoczęły się przemarszem służb państwowych, mundurowych, kombatanckich oraz zaproszonych gości na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie ppor. Wiktora Sumińskiego. Na terenie Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Resku odbyło się spotkanie wspomnieniowe. Podczas spotkania prezes Okręgu Szczecin ZŻNSZ Grzegorz Kozak odznaczył ppor. Edwarda Ciupaka medalem 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych.

Ppor. Edward Ciupak ps. „Mały” był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) w oddziale rtm. Tadeusza Lachowskiego ps. „Nałęcz”, później żołnierzem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) pod komendantem kpt. Józefem Zadzierskim ps. „Wołyniak”, a następnie służył pod rozkazami mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W oddziale kpt. „Wołyniaka” obsługiwał ckm. Brał udział w wielu potyczkach z okupantami niemieckim i sowieckim. Ujawnił się 11 kwietnia 1947 roku. Został aresztowany przez UB w kwietniu 1947 roku. Podczas śledztwa był torturowany przez ubeków. Dwukrotnie komunistyczny sąd skazał go na karę więzienia.

W uroczystościach w Resku udział wzięli żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej oraz 141. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) z Choszczna. Zaprezentowali nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym z wielką atrakcję, którą był Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak. Nasz 93-letni weteran wszedł samodzielnie do środka Rosomaka oraz na wieżyczkę strzelniczą, czym wzbudził wielki podziw wśród uczestników uroczystości. Ppor. „Mały” z zaciekawieniem odwiedził stanowiska prezentujące uzbrojenie wojskowe. Członkowie Okręgu Szczecin w Resku rozstawili namiot ZŻNSZ, w którym prezentowaliśmy materiały edukacyjne o polskim podziemiu niepodległościowym.

W imieniu całej delegacji Okręgu Szczecin ZŻNSZ dziękujemy organizatorom wydarzenia za zaproszenie oraz wspaniałe spotkanie wspomnieniowe.

Tekst: J. Mitschke
Fot. Ł. Suchanowski