102. urodziny kpt. Mieczysława Matyjaszka ps. ,,Płaszczak”

102. urodziny kpt. Mieczysława Matyjaszka ps. ,,Płaszczak”

Aktualności

W dniu 29 września 2021 roku kapitan Mieczysław Matyjaszek ps. ,,Płaszczak” skończył 102 lata. W imieniu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych składamy jubilatowi najserdeczniejsze życzenia.

Kpt. Matyjaszek ps. ,,Płaszczak” walczył w obronie Polski od września 1939 roku. Był podoficerem 28. Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego. Wziął udział w wojnie obronnej w składzie 28. Dywizji Piechoty Armii „Łódź”. Walczył w okolicach Wielunia, Łodzi i Tomaszowa Lubelskiego. Po zakończeniu kampanii wrześniowej kontynuował walkę z okupantem niemieckim w ramach konspiracyjnych formacji wojskowych. Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców w 1942 roku podczas pacyfikacji wsi Bochotnica. Właśnie w Bochotnicy na Lubelszczyźnie Mieczysław Matyjaszek urodził się w dniu 29 września 1919 roku. Jego rodzice mieli tu gospodarstwo rolne.

Po aresztowaniu ,,Płaszczak” został uwięziony w niemieckim więzieniu na Zamku Lubelskim, skąd skierowano go do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Do wyzwolenia kpt. Mieczysław Matyjaszek przeszedł przez siedem niemieckich obozów zagłady w tym KL Auschwitz-Birkenau, KL Sachsenhausen i KL Ravensbrück. Przeżył i zamieszkał w Słupsku. Jest członkiem Związku Żołnierzy NSZ i nadal bierze aktywny udział w działalności Związku.

Za zasługi dla Polski kpt. Matyjaszek został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oświęcimskim, Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Medalem 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, Krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.