Komiks „Piątka”

Wydawnictwa

W księgarniach pojawił się komiks pt. „Piątka”. Jest to opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów, w których zwyczajne, codzienne życie brutalnie wkroczyła wojna. Szybko, po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski przemianowanej na Warthegau (Kraj Warty), podjęli działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej. Za nią właśnie zostali oni aresztowani i, przechodząc szlak ciężkich więzień, ostatecznie zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie.

Podczas pobytu w obozach Piątka dała niezwykłe świadectwo dojrzałej wiary zaszczepionej w domach rodzinnych i wśród salezjanów. Zachowało się onow pieczołowicie przechowywanych dokumentach i wspomnieniach, dlatego też papież Jan Paweł II zaliczył oratorian w poczet błogosławionych 13 czerwca 1999 r. podczas mszy beatyfikacyjnej 109 polskich męczenników II wojny światowej.

Scenariusz albumu napisany przez duet autorów: Tomasza Nowaka i Witolda Tkaczyka (m.in. 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi), stanowi adaptację scenariusza do filmu fabularnego, który w najbliższych latach zamierza zrealizować jego pomysłodawca – Artur Piotrowski. Nie znaczy to jednak, że komiks jest prostym przeniesieniem fabuły kinowej na papier, pojawiają się tu bowiem także wątki nowe, rozbudowane i nieco zmienione.

Pierwsze plansze przekazują klimat oratorium i domów rodzinnych, a także przybliżają postaci całej Piątki w okresie poprzedzającym wojnę – w czasie jeszcze spokojnym, ale już pod wyczuwalną presją nadchodzącego konfliktu. Dalej ukazane zostało życie codzienne przyjaciół pod okupacją oraz ich praca w konspiracji.

Na drugą połowę komiksu składają się obozowe losy bohaterów. Szczególny nacisk położony został tutaj na realia panujące w hitlerowskich więzieniach oraz świadectwo wiary, jakie oratorianie dawali w tym trudnym czasie.

Komiks kończy niezwykle poruszająca droga Piątki z cel śmierci pod szafot, opisana fragmentami tzw. listów spod gilotyny – pięknego wyznania wiary i słów otuchy kierowanych w ostatnich chwilach do najbliższych. Samo ścięcie, pokazane z niezwykłym wyczuciem, nie stanowi jednak finału opowieści, gdyż zamyka ją tchnąca nadzieją i optymizmem scena beatyfikacji.

Album uzupełnia posłowie poruszające temat świętości we współczesnym świecie oraz przybliżające postaci Piątki, a także galeria zdjęć ukazujących głównych bohaterów.

Komiks „Piątka” w skrócie:
scenariusz fabuły kinowej: Artur Piotrowski
adaptacja i rozbudowa: Tomasz Nowak, Witold Tkaczyk
rysunki: Wojciech Nawrot
posłowie: Tomasz Nowak
wydawca: Artur Piotrowski Films
we współpracy z Domem Zakonnym Towarzystwa Salezjańskiego Niepokalanego Serca NMP w Poznaniu oraz wydawnictwem Zin Zin Press
Miejsce i data wydania: Poznań 2010
Liczba stron: 40
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-929969-1-0
Wydanie I
Dystrybucja:
– salony EMPiK,
– księgarnie stacjonarne,
– księgarnie internetowe,
– księgarnie komiksowe,
– imprezy targowe.

Kontakt
Tomasz Nowak
Artur Piotrowski Films
tel. 0 519 311 015
e-mail: komiks@piatkafilm.com
www.piatkafilm.com

Żródło: endecja.pl