84. rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Uroczystości w Drozdowie

Aktualności Inicjatywy ZŻNSZ

Uroczystości upamiętniające 84. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego odbędą się 2 stycznia 2023 roku w Drozdowie z inicjatywy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża. W imieniu organizatorów zapraszamy.

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 r. po przegranej walce z ciężkim zapaleniem płuc. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W pogrzebie (wg. organizatorów ceremonii) uczestniczyć miało 200–250 tys. osób, czyniąc go tym samym największą manifestacją w historii II Rzeczpospolitej”.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 od mszy świętej w intencji Romana Dmowskiego w kościele parafialnym pw. św. Jakuba apostoła w Drozdowie.

Po mszy poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości udadzą się do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich, w którym twórca endecji spędził ostatnie miesiące swojego życia. Tam odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą twórcę polskiej niepodległości, męża stanu, patriotę i myśliciela politycznego.

Od ośmiu lat organizacją uroczystości upamiętniających Romana Dmowskiego wybitnego Polaka zajmuje się Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża.