„Elegia na śmierć „Roja””

Filmy

Film przedstawia dzieje niezwykłego człowieka, legendy powojennego podziemia niepodległościowego, i losy żołnierzy z nim związanych. Dokument przytacza relacje świadków i przywraca pamięć przechowywaną dotąd tylko w rodzinach żołnierzy wyklętych.

Reżyseria: Jerzy Zalewski; Zdjęcia: Jerzy Rudziński; Muzyka: Wojciech Konikiewicz

W filmie udział wzięli (wg kolejności): Stefan Świątecki, dr Leszek Żebrowski, Stanisław Borodzisz ps. „WARA”, Czesław Czaplicki ps. „RYŚ”, Zbigniew Kulesza ps. „MŁOT”, Stanisław Świerszcz ps. „GROM”, Lucyna Janik ps. „BOGNA”, Karol Świątecki ps. „GŁÓG”, Wacław Wilski, Regina Świątecka, Marek Dziemieszkiewicz – bratanek „Roja”, Urszula Pauszewska – siostrzenica „Roja”

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Z1jcAtTqHg

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=3srwWVIkF1E

 

http://www.youtube.com/watch?v=KpT9xj9bkYg

 

Mieczysław Dziemieszkiewicz, rocznik 1925. Urodził się i wychował w pow. łomżyńskim. Jest to teren jego późniejszego działania w szeregach NSZ-NZW. Lata okupacji spędza w Makowie Podhalańskim pracując jako robotnik transportowy. Jednocześnie przewozi materiały konspiracyjne przekazywane mu przez brata Romana ps. „Adam”. Brat wspólnie z żołnierzami Czesława Czaplickiego ps. „Ryś” w maju 1945 roku rozbija więzienie w Krasnosielcu. Wiosną tego roku Mieczysław Dziemieszkiewicz zostaje wcielony do wojska w Warszawie. Na wieść o zastrzeleniu brata przez sowietów dezerteruje z wojska i wstępuje do oddziału partyzanckiego Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, gdzie przyjmuje pseudonim „Rój”.

 

Biografia Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”: podziemiezbrojne.blox.pl