Szczecińskie obchody 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, trwały od 23 do 30 września 2013 r.

Obchody zostały zorganizowane przez Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie. Patronat nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, a patronatu medialnego udzieliły: narodowyszczecin.pl, Myśl.pl oraz Magna Polonia.

 

Pierwszą odsłoną obchodów było odsłonięcie wystawy o Żołnierzach Wyklętych – „Tropem Wilczym” (23 września 2013 r.). Uroczystego odsłonięcia wystawy, dokonali: Paweł Majewicz, dyrektor Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie oraz Grzegorz Kozak, prezes Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wystawa, która przedstawiała również historię Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, umiejscowiona została na Jasnych Błoniach w Szczecinie, miejscu licznych odwiedzin i spacerów Szczecinian, ciesząc się dużą popularnością. Wystawę można było oglądać do 30 września 2013 r.

 

26 września 2013 r. odbyła się w Bazylice św. Jana Chrzciciela uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych połączona z comiesięczną Mszą św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego. Wśród zebranych w świątyni pocztów sztandarowych był również poczet sztandarowy ze sztandarem Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, złożony z członków oraz sympatyków ZŻNSZ: Iwonę Dziedzicz, Roberta Kozaka oraz Macieja Truszkowskiego.

 

Trzecim punktem szczecińskich obchodów 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych był wykład znanego historyka, pisarza i publicysty: Leszka Żebrowskiego, którego temat brzmiał: „Podziemie zbrojne obozu narodowego NOW, NSZ, NZW". Wykład odbył się 27 września 2013 r. w Auli Szkół Salezjańskich i przybyło na niego ok. 100 osób. Po wyczerpującym w wiedzę wykładzie Leszka Żebrowskiego, który prowadził Bartłomiej Ilcewicz, pojawiły się liczne pytania i wypowiedzi zebranych uczestników spotkania. Dotyczyły one nie tylko podziemia zbrojnego obozu narodowego, ale również obecnej sytuacji dalszego znieważania żołnierzy NOW, NSZ czy NZW.

 

Podczas spotkania i zaraz po nim była możliwość m.in. zakupu książek Leszka Żebrowskiego oraz pozycji związanych z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Warto w tym miejscu dodać, że podobny wykład Leszka Żebrowskiego odbył się dzień później (28 września 2013 r.) w Świnoujściu, a po drodze na spotkanie członkowie Okręgu Szczecin ZŻNSZ, wraz z Leszkiem Żebrowskim, odwiedzili p. Andrzeja Kiszkę ps. „Dąb”, żołnierza NOW-AK i NZW.

 

Ostatnim akcentem obchodów był II Turniej Piłkarski o Puchar Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który odbył się 29 września 2013 r. W tym roku. W Turnieju zagrało osiem zespołów: drużyna gospodarzy i organizatorów, tj. Narodowe Siły Zbrojne, drużyna ONR/MW, składającą się z działaczy szczecińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego i szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, a także zespoły Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Borujsko", Młodzieży Stargardzkiej Bohaterom (triumfatorzy turnieju w poprzednim roku), Pogoni Szczecin White Boys, Parkowej, Klubu Myśli Swobodnej oraz Stowarzyszenia KoLiber (Drużyna Wolności). Po zaciętej walce, w finale drużyna Klubu Myśli Swobodnej zdobyła Puchar, pokonując zespół Pogoni Szczecin White Boys. Zespół gospodarzy i organizatorów Turnieju, zajął czwarte miejsce.

 

Szczecińskie obchody 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które odbyły się w tym roku należy uznać za udane. Łączyły one w sobie zarówno elementy duchowe (Msza Św.), intelektualne (wystawa oraz wykład) jak i również sportowe (II Turniej Piłkarski o Puchar Okręgu Szczecin ZŻ NSZ). Organizatorzy obchodów dołożą wszelkich starań, by za rok, równie godnie uczcić żołnierzy i bohaterów z Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Bartłomiej Ilcewicz

Sekretarz Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.