Wzorem lat ubiegłych członkowie Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ uporządkowali i udekorowali mogiły żołnierzy NSZ w województwie lubelskim.

Akcję sprzątania rozpoczęto w piątek 25 października 2012 r. w powiatach kraśnickim i janowskim. Pierwszym punktem były miejsca pamięci w Janowie Lubelskim, gdzie młodzi członkowie ŻŻNSZ Wojciech Rowiński, Tomasz Wuczko i Robert Mazur wraz z kombatantami z Kraśnika i Janowa zapalili znicze przy kamieniu upamiętniającym I Pułk Legii Nadwiślańskiej NSZ oraz posprzątali mogiły partyzantów NSZ w podjanowskim lesie.

 

Na cmentarzu w Janowie Lubelskim uprzątnięto i udekorowano symboliczną mogiłę Wincentego Sowy ps. "Lis" oraz udekorowano groby ks. Leons Kuśmierczyka i Czesławy Kolasy, zmarłej w tym roku prezeski Koła Janów Lubelski ZŻNSZ.

 

Następnie udali się do powiatu kraśnickiego; w miejscowościach Stróża, Marynopole i Zalesie posprzątane i udekorowane zostały groby Edwarda Wróbla ps. „Eustachy” (Stróża), mogiła zbiorowa dziewięciu podchorążych NSZ poległych w walce z bandytami z AL w lesie koło Marynopola oraz pamiątkowy obelisk przypominający o śmierci w walce z niemiecką żandarmerią Stanisława Widomskiego i Władysława Sprawki (Zalesie).

 

Następnego dnia w sobotę 26 października 2013 r. Rafał Dobrowolski i Wojciech Rowiński odwiedzili groby w powiatach łęczyńskim i chełmskim. W Puchaczowie posprzątali i udekorowali grób Zbigniewa Stawarskiego, zaś w Cycowie groby Stefana Brzuszka ps. „Boruta” i braci Lisów. Następnie w Siedliszczu przy grobach Eugeniusza Walewskiego ps. „Zemsta” i Józefa Mikusza ps. „Kruk” spotkali się z grupą Młodych Patriotów z Chełma (jednocześnie członków ŻŻNSZ). Po umyciu, wypastowaniu grobów razem udali się do miejscowości Kanie gdzie znajduje się mogiła zamordowanych przez UB i NKWD żołnierzy NSZ i miejscowych rolników.

 

Zaś druga grupa chełmskich aktywistów narodowych udała się na cmentarz w Wojsławicach, gdzie spoczywają m.in. mjr Mieczysław Pazderski ps „Szary”, ppor Zbigniew Góra ps. „Jacek”. Edward Ośko ps. „Biały”, łączniczka nieznana oraz 7 żołnierzy NSZ również nieznanych. Tutaj podobnie jak w Siedliszczu młodzi narodowcy umyli kamień oraz płytę nagrobną po czym została ona wypastowana. Na grobie zapłonęły znicze oraz złożony został wieniec.

 

Po krótkiej modlitwie chełmscy aktywiści narodowi udali się na groby dwóch leżących obok siebie partyzantów z oddziału "Wolność i Niezawisłość" por. Henryka Lewczuka ps. „Młot”. Teren wokół grobów został dokładnie uprzątnięty z opadłych liści a same mogiły umyte oraz wypastowane i polerowane. Kolejnym punktem była miejscowość Huta gdzie na miejscu zbrodni dokonanej na żołnierzach NSZ oraz miejscowej ludności ustawiony jest pomnik. W Hucie uporządkowany został chodnik wokół cokołu oraz jak w każdym z poprzednich miejsc zapalone zostały znicze i odmówiona modlitwa.

 

W niedziele 27 października członkowie Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ oraz zaprzyjaźnionych organizacji: Obozu Narodowo-Radykalnego, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, akademickiego Klubu Vade Mecum”, w tym roku do naszej akcji dołączyli też harcerze z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Studentów dla Rzeczpospolitej, delegacja Młodych Patriotów Chełm oraz prywatne osoby, wspólnie porządkowali groby i mogiły na lubelskich nekropoliach.

 

Ponad 60 osobowa grupa spotkała się przy bramie wejściowej na cmentarzu przy ul. Unickiej. Kilka minut po godzinie 11-tej przeszliśmy pod kaplicę cmentarną, na której wmurowane są tablice upamiętniające bohaterów II wojny światowej.

 

Następnie udaliśmy się pod mogiłę żołnierzy podziemia zbrojnego pomordowanych przez sowietów i rodzimych komunistów na Zamku Lubelskim. Naszej akcji na tym cmentarzu towarzyszyli dziennikarze telewizji publicznej. Po uporządkowaniu mogiły przeszliśmy na drugą część cmentarza, aby pomodlić się przy grobach poprzednich prezesów Okręgu Lubelskiego: Ludwika Meresty ps. „Konrad” i Stanisława Pupka ps. „Brzoza”.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LUr8yQQKO9A

 

Następnym miejscem programu była najstarsza lubelska nekropolia przy ul. Lipowej. Spadkobiercy etosu Narodowych Sił Zbrojnych udali się przed groby ks. bp. Henryka Strąkowskiego – twórcy modlitwy żołnierzy NSZ, Henryka i Krystyny Staszewskich, Ludgera Zarychty - lekarza Brygady Świętokrzyskiej, Haliny Szuckiej, Ludwiki von Kleist, Józefa Spólnickiego ps. „Ryś”, Aliny Blaszyńskiej, Stanisława Kucharskiego ps. „Krzemień” – komendanta obwodu janowskiego NSZ.

 

Na koniec udaliśmy się także przed mogiły spoczywających na lubelskiej nekropolii Adama Kazimierza Majewskiego przywódcę lubelskiego ruchu narodowego jeszcze od czasów zaborów do okresu jego śmierci w 1948 r., a także posła Henryka Sachsa. Ostatnim punktem był cmentarz na Majdanku, gdzie spoczywają żołnierze NSZ m.in. Roman Dżalik ps. „Czarny” oraz Marek Grzesiuk.

 

Młodzi narodowcy z Lublina starali się jak najlepiej wykonać swój patriotyczny obowiązek i powinność, składając hołd tym, którzy w imię wolności przelewali własną krew i oddali życie za to, żebyśmy dziś mogli komunikować się w ojczystym języku.

 

Galeria zdjęć ze sprzątania grobów Bohaterów w Lublinie