Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych po raz kolejny pielgrzymował do Sanktuarium w Kałkowie-Godowie.

Za nami już XXI Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej. W dniach 26-28 czerwca 2015 r. do Kałkowa-Godowa zjechali kombatanci, członkowie i sympatycy oraz najmłodsze pokolenia, dla których ideały Narodowych Sił Zbrojnych są wciąż żywe i aktualne. Ideały, które stanowią testament wszelkich działań ku stworzeniu Wielkiej Polski.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2JB7yuEV6S8

 

Coroczne pielgrzymowanie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych do urokliwego Sanktuarium w Kałkowie-Godowie odbywa się nieprzerwanie od lat 90-tych ubiegłego wieku. Niezmienny pozostaje także organizator: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, który dba o to, by w ostatni weekend czerwca nie zabrakło na Ziemi Świętokrzyskiej kombatantów, członków i sympatyków Związku. Nie inaczej było także w tym roku.

 

Pierwsze delegacje Okręgów, m.in.  Szczecińskiego, Lubelskiego, Wielkopolskiego oraz Świętokrzyskiego zaczęły przybywać już w piątek 26 czerwca 2015 r. Członkowie i sympatycy Okręgu Świętokrzyskiego czynnie włączyli się w pomoc przy wymalowaniu dachów eremów, znajdujących się w ośrodku rekolekcyjnym, prowadzonym przez braci franciszkanów. W tymże ośrodku przebywała większość pielgrzymów ZŻNSZ przybywających do Kałkowa-Godowa.

 

Sobota 27 czerwca 2015 r. była już dniem wypełnionym zaplanowanymi wydarzeniami od samego rana, aż do późnego wieczora. Tego dnia przyjechały delegacje członków i sympatyków ZŻNSZ z całej Polski (m.in. Okręgi: Górnośląski, Podbeskidzki, Małopolski, Łódzki, Podlaski, Dolnośląski). Po śniadaniu pielgrzymi udali się do Ćmielowa, gdzie na tamtejszym cmentarzu oddano hołd żołnierzom NSZ, NOW oraz AK podległym Wachmistrzowi Wojska Polskiego Tomaszowi Wójcikowi ps. „Tarzan”, którzy polegli w bitwie w Woli Grójeckiej. Odmówiono modlitwę NSZ i zapalono znicze na grobach 32 bohaterskich żołnierzy. Uczestnicy pielgrzymki udali się także w miejsce, gdzie oddział „Tarzana” dokonał skutecznego i spektakularnego zamachu na gen. Kurta Rennera – najwyższego rangą oficerską gen.  Wehrmachtu, zabitego przez polskie podziemie narodowe w czasie II wojny światowej. Pielgrzymi udali się także do Opatowa, gdzie odwiedzili Kolegiatę oraz odbyli pieszą podróż po opatowskich podziemiach.

 

http://www.youtube.com/watch?v=R3kIlL4VLZA

 

Kolejnym punktem sobotnich wydarzeń był Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, na którym omawiano głównie sprawy organizacyjne Związku, kwestie bieżące organizacji oraz rozważano propozycje przyszłych działań Związku. Po zebraniu odbyła się prezentacja dokonań poszczególnych Okręgów z ostatniego roku działalności. Zaprezentowały się m.in. Okręgi: Górnośląski, Podbeskidzki, Szczeciński, Wielkopolski, Świętokrzyski, Małopolski i Podlaski. Dorobek Okręgów jest imponujący. Cały czas była okazja do rozmów i spotkań z kombatantami.

 

Zakończeniem intensywnego dnia było wspólne ognisko i grill, gdzie spotkało się kilka pokoleń członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Oprócz pieczenia kiełbasek i wspólnego biesiadowania, były także wspólne śpiewy pieśni partyzanckich oraz patriotycznych.

 

Kulminacją Pielgrzymki NSZ była niedziela 28 czerwca 2015 r. Do Kałkowa-Godowa przybyli kolejni liczni pielgrzymi, wśród których większość stanowiła młodzież narodowa m.in. z Kielc, Lublina, Starachowic, Kutna, Warszawy, Kraśnika, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kolbuszowej, Szydłowca, Zagłębia Dąbrowskiego czy Podkarpacia. Tuż przed Mszą św. odbyły się spotkania z kombatantami. Świetne wykłady wygłosili: kpt. Konstanty Kopf (odnosząc się do trudnych stosunków polsko-ukraińskich oraz mordów Ukraińskiej Powstańczej Armii na Polakach) oraz Janusz Niemiec, syn Antoniego Żubryda ps. „Zuch” (opowiadając o losach Żołnierzy Wyklętych i ich dzieci – sam był dzieckiem, kiedy został aresztowany za rzekomą pomoc oddziałom NSZ).

 

Jeszcze przed Mszą św., która rozpoczęła się w samo południe, odbyła się odprawa i przemarsz licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych okręgów ZŻNSZ do świątyni. Niezwykle pocieszające jest to, że większość pocztów sztandarowych była umundurowana w uniformy z epoki, jakie nosili żołnierze podziemia narodowego. Z roku na rok do Sanktuarium przybywa coraz więcej rekonstruktorów Narodowych Sił Zbrojnych. Ma to przede wszystkim walor edukacyjny i wizerunkowy.

 

Mszę św. celebrował kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej – ks. kustosz Zbigniew Stanios. W koncelebrze wziął udział m.in. ks. Jarosław Wąsowicz, kapelan środowisk kibicowskich a także członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Ten ostatni wygłosił niezwykle mocne i patriotyczne kazanie, podczas którego wezwał do budowy Wielkiej Polski Katolickiej, o którą walczyli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas Mszy św. wręczono na ręce kustosza Sanktuarium wotum od Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy NSZ w postaci pięknego kielicha z symbolami podziemia narodowego.  W imieniu Związku Żołnierzy NSZ głos zabrał wiceprezes Związku – kol. Karol Wołek, który m.in. zaprosił na przyszłoroczną pielgrzymkę NSZ.

 

Ostatnim etapem niedzielnych uroczystości był przemarsz kapłanów, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników Pielgrzymki do Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego, gdzie znajduje się Kaplica Narodowych Sił Zbrojnych. Tam złożono kwiaty, a po okolicznościowych przemówieniach, podobnie jak na Mszy św. wybrzmiała Modlitwa NSZ. Przed Golgotą była okazja do wspólnych zdjęć i rozmów z kombatantami NSZ: Henrykiem Atemborskim, Bogdanem Eubichem, Zofią Pogonowską, Stanisławem Turskim, Władysławem Sieradzkim, Janem Oszustem, Aleksandrem Kuchciewiczem, Antonim Brzuszkiem, Stanisławem Żurowskim, Konstantym Kopfem czy Januszem Niemcem.

 

W tegorocznej Pielgrzymce NSZ do Sanktuarium w Kałkowie-Godowie wzięło udział ok. 600 pielgrzymów. Przybyli z całej Polski, by oddać hołd żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Przybyli ci, dla których ideały NSZ nie są obce i zamierzają wypełniać testament, jaki pozostawili po sobie żołnierze podziemia narodowego. Mamy nadzieję, że osób mających NSZ w sercu, a  pielgrzymujących do Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej będzie z roku na rok coraz więcej i z tego miejsca zapraszamy już za rok! Czołem Wielkiej Polsce!

 

Bartłomiej Ilcewicz
Wiceprezes Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

 

Fot: Kazimierz Czubla