Pod koniec kwietnia, pięciu członków Narodowych Sił Zbrojnych-Nowe Pokolenie udało się w podróż do Arizony, w celu odwiedzenia bohaterów podziemia niepodległościowego.

Odwiedzono porucznika Zygmunta Błażejewicza "Zygmunta" - oficera V Wileńskiej Brygady AK oraz Barbarę Skarbek - łączniczkę NSZ, żonę Antoniego Szackiego "Bohuna". Droga w jedną stronę do miasta Queen Creek w stanie Arizona zajęła ok. 28 godzin. Miejscowość ta, była pierwszym etapem wyprawy, tam bowiem mieszka por. Zygmunt Błażejewicz.

 

Wizyta ta była niezapowiedziana, ponieważ opiekująca się p. Błażejewiczem córka Teresa nie odpowiada na próby kontaktu. Kilka miesięcy wcześniej NSZ-Nowe Pokolenie wspomagało tę rodzinę finansowo, gdyż p. Teresa w swoich relacjach wskazywała na skrajnie dramatyczną sytuację materialną. Po jakimś czasie zaczęto nalegać na spotkanie z p. Zygmuntem, jednak córka w enigmatyczny sposób uchylała się od odwiedzin. Na miejscu przeżyliśmy srogie rozczarowanie, gdyż nie było szans na spotkanie.

 

Następnym celem podróży było nawiedzenie Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix. Po krótkiej modlitwie we wnętrzach świątyni i rozmowie z księdzem proboszczem oraz rodakami należącymi do parafii udano się w dalszą drogę.

 

Ukoronowaniem wyprawy były odwiedziny p. Barbary Skarbek, wdowy po śp. Antonim Szackim, legendarnym dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Członkowie NSZ spotkali się tam z bardzo ciepłym przyjęciem i typowo polską gościnnością. Na wejściu wręczono p. Barbarze kwiaty, kilka pamiątek oraz album "Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentów", autorstwa Leszka Żebrowskiego. Mimo, że byli tak daleko od ojczystego kraju, to za sprawą wspaniałej atmosfery i rodzimych dań na stole, czuli się  jak w prawdziwym polskim domu.

 

Po wspólnym posiłku przyszedł czas na wspomnienia i refleksje. Pani Barbara wciąż cieszy się znakomitą pamięcią. Opowiadała o czasach ciemnej nocy okupacji z nieprawdopodobną precyzją. Pani Skarbek była łączniczką NSZ, a jej rodzice także byli zaangażowani w konspirację, w szeregach tej formacji. Przytaczała też wiele historii związanych z niebezpieczeństwem i ryzykiem pracy konspiracyjnej, o trudach życia emigracji niepodległościowej (z powojennego okresu), o ciekawych postaciach związanych z Brygadą Świętokrzyską - jej oficerach, żołnierzach, członkach „Grupy Szańca”, działaczach przedwojennego ONR-u. Wielu z nich p. Barbara znała osobiście, bo przecież po wojnie byli oni  częstymi gośćmi w ich domu, zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych.

 

Goście pani Barbary otrzymali ciekawe informacje dotyczące kulisów aresztowania i procesu  "Bohuna", który toczył się w Tuluzie w 1950 przed francuskim sądem, w którym ten wybitny dowódca oraz jego podkomendni zostali oczyszczeni z wszelkich zarzutów i w konsekwencji nie zostali wydani komunistycznym zbrodniarzom okupującym Polskę. Wspomnienia p. Barbary Skarbek mają ogromną wartość, ponieważ wiele wątków w nich poruszanych nigdy nie ujrzało  światła dziennego i próżno informacji tych szukać w książkach czy periodykach. NSZ-Nowe Pokolenie otrzymało na własność wiele fotografii Brygady Świętokrzyskiej, w tym mnóstwo nigdy niepublikowanych.

 

Kluczowym i najbardziej wzruszającym momentem, wieńczącym spotkanie, była możliwość trzymania w ręku niesamowitej pamiątki - serca, które w dowód wdzięczności za uratowanie życia zrobiły, wyzwolone przez Brygadę, kobiety z obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Oprawa tego serca wykonana jest z obozowych pasiaków i zawiera wzruszające wpisy byłych więźniarek.

 

Bez wątpienia ta wizyta i wspólnie spędzony czas, pozostaną na zawsze w pamięci. Takich chwil się nie zapomina. Dziękujemy p. Barbarze Skarbek za miłe przyjęcie, wspólnie spędzony czas oraz przesyłamy podziękowania dla jej przyjaciółki oraz synowej, które towarzyszyły gościom przez całe spotkanie.