18 maja w Sopocie młodzi ludzie zrzeszeni wokół Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych upamiętnią walczących pod Monte Cassino.

W 69 rocznice bitwy pod Monte Cassino, najbardziej popularna ulica Sopotu, która została nazwana na cześć bohaterów biorących udział w tej bitwie, na kilka godzin będzie gościć festyn "Bitwa pod Monte Cassino", który przypomni o bohaterstwie polskiego żołnierza. Festyn rozpocznie się o godzinie 15:00 na Placu Przyjaciół Sopotu i potrwa około trzech godzin. Prezydent miasta Sopot objął festyn honorowym patronatem.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NB7QbRk1RTo

 

 

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, wśród nich mieszkańcy przechodnie będą mogli wysłuchać koncertu, w ramach którego będą mogli usłyszeć między innymi sławny utwór "Czerwone maki na Monte Cassino". Dodatkowo odbędzie się szereg krótkich prelekcji na temat Armii Andersa, gośćmi specjalnymi będzie rodzeństwo, dziś już osoby w podeszłym wieku, sybiracy, kadeci w Korpusie gen. Andersa. Najmłodszym, m.in., zostaną rozdane specjalnie przygotowane balony oraz będą mogli spotkać na ulicy przyjaźnie nastawionego Misia Wojtka.

 

Zanim przedstawimy dokładne plany organizatorów odnośnie festynu, warto przedstawić pokrótce losy jednej z najsławniejszej bitew II Wojny Światowej. Po odparciu trzech ataków na klasztor zajęty przez nazistów, armia generała Andersa dostała propozycję zdobycia wzgórza. Gen. Anders niespodziewanie podjął się tego wezwania. Już dzięki pierwszemu natarciu (11-12 maja) Brytyjczykom udało się przełamać część niemieckiej obrony, a 17 maja dzięki zdobyciu przez 2 korpus Polski łańcucha wzgórz, żołnierze niemieccy opuścili nocą klasztor i 18 maja wzgórze zostało zdobyte.

 

Zdobycie wzgórza miało jednak swoją cenę, w walce o wzgórze Monte Cassino zginęło 924 żołnierzy 2 Korpusu, prawie 3 tysiące zostało rannych, a 345 zaginęło.

 

Również i historia Armii Andersa jest warta odnotowania, rozpoczyna się w sierpniu 1941, z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego. Armia Andersa przeszła długą drogę, od wschodniej części Europy, przez tereny Bliskiego Wschodu, by w końcu utworzyć II Korpus Polski (sformowany 21 lipca 1943 roku) i mieć spory wpływ na losy kampanii Aliantów w na terenie Włoch. W trakcie długiej wędrówki armii, jednym z żołnierzy stał się Miś Wojtek, niedźwiadek-sierota znaleziony w górach, na terenie dzisiejszego Iranu, który od razu stał się maskotką Armii Andersa. Według relacji niektórych żołnierzy Miś Wojtek podczas ostrzału niemieckich pozycji na Monte Cassino pomagał nosić skrzynie z pociskami artyleryjskimi. Warte odnotowania jest iż Wojtek został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy!

 

69 lat po wyczynie II Korpusu Polskiego powstają kolejne formy upamiętnienia żołnierzy Armii Andersa. Jedną z nich jest zapowiedziany we wstępie Festyn "Bitwa pod Monte Cassino", w którym Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jako główny organizator postara się przedstawić losy bitwy oraz historie Armii Andersa i jej dowódcy.

 

Źródło: trójmiasto.pl