31 lipca 2014 r. członkowie chełmskiego Koła ZŻNSZ rozpoczęli prace renowacyjne przy pomniku Narodowych Sił Zbrojnych.

Pomnik poświęcony jest mieszkańcom wsi oraz żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Mieczysława Pazderskiego ps. „Szary", którzy oddali swe życie w walkach z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD, KBW i UB w dniach 10-11 czerwca 1945 r. w miejscowości Huta pod Wojsławicami.

 

Kilkuosobowa grupa działaczy chełmskiego Koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Młodych Patriotów Chełm wybrała się do wsi Huta. Po kilku godzinach poświęconych na prace renowacyjne wyczyszczono i dokładnie umyto cały pomnik z mchu i porostów. Usunięto również zaśniedziałe naleciałości na elementach mosiężnych krzyża oraz na mocowaniach płyty, na której wymienione są nazwiska osób oraz żołnierzy, którzy w tym miejscu stracili swoje życie z rąk Sowietów. Poza tymi czynnościami również trawa wokół pomnika została wykoszona.

 

Kolejny etap prac odbył się 7 sierpnia 2014. Tym razem odnowiony został cokolik, który przez lata uległ zniszczeniu. Jego krawędzie i boki były pełne dziur i ubytków. Wszystko to zostało na nowo poprawione i wyrównane. W chwili obecnej czeka już tylko na pomalowanie. Na litery tablicy pamiątkowej została naniesiona złota farba, podobnie jak na jej mocowania, poprzez to uzyskała ona nowy odświeżony i bardziej widoczny wygląd. Również Pan Jezus oraz elementy krzyża znajdującego się na górze pomnika zostały pomalowane na złoty kolor.

 

W ostatnim etapie prac jaki miał miejsce 18 sierpnia pomalowany został cokół pomnika. Oprócz tego na nowo położono chodnik, który znajduje się przed i po bokach tego pamiątkowego kamienia. Dzięki ofiarności młodych chełmskich patriotów pomnik uzyskał nowy, odświeżony wygląd, który mamy nadzieję pozostanie w takim stanie na lata.

 

Źródło: Młodzi Patrioci Chełm