1 września 2014 bieżącego roku w Dąbrowie Górniczej miała miejsce uroczystość nadania rondu u zbiegu ulic Sobieskiego i Kościuszki imienia Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości brali udział członkowie i sympatyków ONR Zagłębie Dąbrowskie Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska - Zagłębie Dąbrowskie i kibiców Zagłębie Sosnowiec, grupy Ultras Zagłębie & Młoda Wiara, którzy razem stanowili ponad połowę zgromadzonych. Całe wydarzenie poprowadził dyrektor Muzeum Miejskie Sztygarka Pan Arkadiusz Rybak.


Wiele osób tego dnia zabrało głos, jednakże do ciekawszych należało przemówienie Pana Komendanta Głównego ZS Strzelec OSW Marcina Waszczuka, który swoje słowa kierował głównie do młodych, dziękując im za patriotyczną postawę i zaangażowanie oraz przypominał zgromadzonym, że to właśnie oni tj. narodowcy i kibice chwycą za broń, gdy przyjdzie godzina wojny.

 

Swój czas miał również Prezes ZŻNSZ Okręg Górnośląski kapitan Stanisław Turski. Wymienił on powody swojego wstąpienia do partyzantki, ale co najciekawsze bardzo żywiołowo i bez ogródek wypowiedział się na temat komunistów i dzisiejszych spadkobierców ich idei. Warto również dodać, że przyjechała do Dąbrowy rodzina ppor. Zdzisław Badocha "Żelazny". W końcu wyjaśniło się, gdzie ów bohater się urodził; Muzeum Sztygarka otrzymało dokumenty, na podstawie których będzie można uczcić syna dąbrowskiej ziemi pomnikiem lub tablicą.

 

Po przemówieniach nastał czas na odczytanie ostatniego rozkazu generała Leopolda Okulickiego, a po nim minuta ciszy. Po ciszy na znak prowadzącego uroczystość wszyscy młodzi zaczęli skandować „Cześć i chała bohaterom”, „Armio Wyklęta, Zagłębia o Was pamięta”, „Narodowe Siły Zbrojne NSZ”, „Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa”, „Wolność, Wolność i Niezawisłość” i „Na zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci”.

 

Po okrzykach zaczęto bić brawo i nastąpiło oficjalne nadanie rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Po pamiątkowych zdjęciach z kapitanem Turskim wraz z zagłębiowskimi narodowcami udaliśmy się pod pobliski mural, który powstał ku pamięci powstania warszawskiego i zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

Obecne na uroczystości poczty sztandarowe:

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Górnośląski
Zespół Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej
I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

Szkoła Podstawowa nr 3. im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Adama Mickiewicza w Dąbrowie Górniczej
Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
NSZZ Solidarność Tauron Ciepło
NSZZ "Solidarność"
II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

 

Źródło: Okręg Górnośląski ZŻNSZ