Ppor. Leonowi Cybulskiemu, pseudonim "Znicz", żołnierzowi Narodowych Sił Zbrojnych, urodzonemu w Parkowie, gm. Rogoźno, przyznano tytuł „Zasłużonego dla Ziemi Rogozińskiej".

To jest pierwszy przypadek w powojennej historii naszego regionu, upamiętnienia żołnierza polskiego podziemia, walczącego z niemieckim i komunistycznym okupantem. Dla przypomnienia ppor. Cybulski walczył w oddziale NSZ działającym na Lubelszczyźnie.

 

W późniejszym okresie "Znicz" tworzy swój własny oddział Akcji Specjalnej, który budowany jest na bazie plutonu żołnierzy "Stepa" (Henryka Figuro-Podhorskiego). Oddział Cybulskiego wsławił się min. opanowaniem stacji Wilkołaz, z której wywieziono kontyngent zboża, który następnie rozdysponowano wśród miejscowej ludności.

 

Po wojnie "Znicz" postanowił się ujawnić, lecz został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę. W czasie brutalnego śledztwa, podczas którego obito mu nerkę, nie złamał się, ani nikogo nie wydał. Z więzienia wychodzi dopiero połowie lat 70. Niestety w wyniku zaniedbań w procesie rozliczania okupacji komunistycznej, do dziś na tym Bohaterze ciąży jeszcze nieanulowany wyrok komunistycznego okupanta. Przyznanie tytułu honorowego ppor. Leonowi Cybulskiemu jest pierwszym krokiem przywracającym należną pamięć w społeczeństwie o tym wielkim żołnierzu i patriocie.

 

"Głos Wagrowiecki" o "Zniczu".