W dniach 24-25 października 2014 w Tarnowie odbędzie się największa w Polsce historyczna gra miejska.

Tarnów ’46 to LARP (ang. live action role-playing), czyli gra fabularna przypominająca improwizowaną sztukę teatralną. Co jednak wyróżnia tę grę spośród innych, to fakt, iż jej fabuła opiera się na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Tarnowie i okolicach. Patronat honorowy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Każda edycja ma swój motyw przewodni – dotychczas rozgrywane scenariusze to m.in. „Likwidacja Sobolewa”, „Kat Tarnowa” czy „Polowanie na Wodzińskiego”. – Na jeden dzień przenosimy się w lata 40. XX wieku, a dokładnie w czas po tak zwanym „wyzwoleniu” – mówi Rafał Halski, organizator i koordynator Tarnowa ’46.

 

Rok 1946 funkcjonuje tu jako symbol, gdyż ten czas charakteryzował się najbardziej wzmożoną aktywnością sił niepodległościowych w powojennym Tarnowie. – Mniej więcej wygląda to tak, że niejako zatrzymujemy historię w pewnym momencie, dajmy na to, któregoś października 1946 roku, i od tej pory gracze wcielają się w role postaci historycznych, a suma ich decyzji określa, w jaki sposób potoczy się alternatywna historia – mówi Halski.

 

By móc głębiej zatracić się w grze, uczestnicy muszą zadbać o odpowiedni ubiór i pasujące do czasów rekwizyty. Gra rozgrywana jest w obrębie tarnowskiej starówki i dzieje się na oczach przechodniów. Wszystko wygląda tak autentycznie, że we wcześniejszych edycjach zdarzało się, że ktoś siłą zatrzymywał gracza biorącego udział w pościgu, sądząc, że ten dopuszcza się właśnie jakiegoś prawdziwego przestępstwa.

 

Tarnów ’46 poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Żołnierze Wyklęci to bohaterowie tragiczni – mówi Halski. – Często mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężko było żyć w tamtych czasach, szczególnie ludziom rozwiniętym etycznie i pragnącym dobra dla Polski. Walczyć wtedy to było bohaterstwo, ale i pewnie w jakimś stopniu szaleństwo. Tarnów ’46 to oryginalny sposób na zachowanie pamięci o bohaterach i kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.


Tarnów ’46 adresowany jest praktycznie do każdego. Najmłodszy jak dotąd uczestnik miał 14 lat, a najstarsi – ponad 60. Gracze przyjeżdżają niemal z całej Polski. W ramach tegorocznej, szóstej edycji Tarnowa ’46 zaplanowano także wykład dr Marii Żychowskiej, autorki obszernego opracowania na temat działalności tarnowskiego podziemia antykomunistycznego, oraz spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, znanym pisarzem, autorem albumu o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ. Odbędzie się także projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych.

 

Organizatorami tegorocznej edycji Tarnowa ’46 jest Fundacja Tradycji Miast i Wsi. Tytuł szóstej edycji gry – „Zasadzka” – brzmi nieco tajemniczo, ale na razie takim ma pozostać. Zainteresowanych zapraszamy do rejestracji na stronie www.t46.pl oraz do śledzenia informacji na Facebooku i oglądania filmowych zwiastunów.