Dnia 27.09.2014 w Barucie odbyły się uroczystości 68. rocznicy mordu komunistycznego na żołnierzach zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame ps. "Bartek".

Kolejny raz Okręg Wielkopolski ZŻNSZ z pocztem sztandarowym, na czele z płk Janem Podhorskim ps. "Zygzak", stawił się na polanie śmierci "Hubertus" w Barucie. To zaszczyt i największy obowiązek oddać hołd i należną cześć naszym żołnierzom. Tym, którzy oddali swe życie dla wielkiej i niepodległej Polski.

 

Z roku na rok liczba uczestników tej uroczystości rośnie, coraz więcej sztandarów, coraz więcej młodzieży... serce rośnie. Towarzyszył nam Okręg Górnośląski ZŻNSZ i Okręg Podbeskidzie ZŻNSZ. ONR Brygada Wielkopolska, Brygada Górnośląska, i Bielsko-Biała i wielu, wiele innych.

 

Barut to miejsce szczególne, miejsce na pograniczu dwóch światów. Pozostajemy wiernymi słowom modlitwy odmawianej przez zamordowanych tam żołnierzy NSZ: "O Maryjo, Królowo Korony Polskiej błogosław naszej pracy i naszemu orężowi, o spraw Miłościwa Pani, patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary, z Orłem Białym i Twym wizerunkiem!"

 

Stanęliśmy więc wszyscy przed Krzyżem Partyzanckim Śląskiego Katynia, oddając hołd żołnierzom naszym... i ponownie była tam cisza, cisza, która krzyczała i w trakcie Mszy św. zza chmur wyjrzało jak zwykle słońce, rzucając swe promienie na polanę i na szczątki baraniarni, która Ich pochłonęła...

 

Byliśmy tam drugi raz, będziemy zawsze, by dać świadectwo naszego patriotyzmu i naszej wielkopolskiej wierności narodowym ideałom, bo to w Wielkopolsce, w Poznaniu, wszystko się zaczęło.


Link do albumu za zdjęciami z uroczystości w Barucie

 

Prezes Okręgu Wielkopolska ZŻNSZ
Andrzej Churski