Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie zorganizowali zbiórkę darów dla Polaków na polskich Kresach Wschodnich.

Zbiórka rozpoczęła się 10 stycznia w Kościele pw. Św. Ferdynanda podczas comiesięcznej Mszy św. za Ojczyznę. W ramach akcji zbierane były: polskie książki, nowa odzież, żywność z długoterminową datą ważności, środki czystości i wiele innych przydatnych rzeczy. Zbiórka kontynuowana była przez następne cztery tygodnie także w trzech innych parafiach: Św. Pascala, Św. Trójcy i Św. Konstancji.

 

Organizatorzy z NSZ zostali bardzo pozytywnie zaskoczeni hojnością i życzliwością chicagowskiej Polonii, której wsparcie uczyniło akcję ogromnym sukcesem. Wymienione powyżej parafie nie były jedynymi miejscami, gdzie Polacy z Chicago mogli wspomóc naszych Rodaków zamieszkujących Kresy. Także w kilku polskich sklepach w Chicago chętni mogli przynieść dary od siebie z domów lub podarować część swoich zakupów spożywczych w danym sklepie.

 

Podsumowując inicjatywę​: wysłano ok. ​50 paczek​ wypełnionych darami​; zebrano sumę 6.292,78 USD, która została przeznaczona na pomoc biednym polskim rodzinom​ na Kresach Wschodnich; wsparto polskie organizacje (które jako nieliczne kultywują polską tradycję i kulturę) oraz dla polskich szkół i polskich parafii katolickich.

 

Poniżej lista miejsc gdzie trafiły zebrane pieniądze oraz poszczególne dary:

- odnowa polskich nagrobków na cmentarzu w Wielkim Kłodnie

- Lwów i okolice: kombatanci, polskie rodziny oraz pojedyncze osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji otrzymały pieniądze

- Kościół Chrystusa Króla i Wszechświata  oraz Dom Spotkań Polaków w Kijowe

- Kościół Św. Antoniego przy ul. Łyczakowskiej we Lwowie (na remontowany ołtarz)

- zakup polskich katechizmów dla dzieci z grupy przedszkolnej we Lwowie

- Radio Lwów

- Sambor: obóz letni dla dzieci organizowany przez siostry zakonne

- Wilno: pomoc kombatantom i ich rodzinom

- dzieci z Kresów podczas wizyty w Częstochowie otrzymały odzież, książki i słodycze

 

Relacja organizatorów:

Cała akcja była dla nas wszystkich ogromnym i niepowtarzalnym przeżyciem. Dla nas, jako polskich patriotów, Kresy Wschodnie zawsze będą częścią serca Polski, która została bestialsko oderwana z naszych terytoriów przez „wielkich wygranych” II wojny światowej – Związek Sowiecki. Możliwość pomocy naszym Rodakom, zamieszkującym tamte ziemie, jest dla​ ​nas ogromną satysfakcją. Wielkie wzruszenie budzą w nas chwytające za serce, własnoręcznie napisane podziękowania, które otrzymaliśmy od rodzin, do których trafiły dary i wsparcie finansowe.

 

Pomoc, której mogliśmy udzielić, motywuje nas do działania oraz organizowania kolejnych tego typu zbiórek, które planujemy niedługo rozpocząć. Warto nadmienić, że w ramach naszej inicjatywy prezentowaliśmy wystawę dotyczącą Rzezi Wołyńskiej pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Dziękujemy parafiom, księżom​​ i wszystkim​ ​ofiarodawcom za wszelką pomoc i włączenie się w naszą zbiórkę.​ Serdeczne Bóg zapłać!

 

​Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie​

http://nszchicago.com