W dniu 5-go maja 2015 r. zmarł w Vancouver w Kanadzie Maciej Szymański ps. "Kruczkowski".

Urodzony w Warszawie 24 lutego 1926 r. w Collegium Marianum na Bielanach. Maturę zdał w liceum J. Lelewela w Warszawie. Członek Organizacji Polskiej. Żołnierz Polski Podziemnej w służbie Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Uczestnik powstania warszawskiego 1944 r.


Studiował architekturę w Krakowie i Warszawie - żeni się z Hanną Kamler w 1949 r. W tym samym roku uciekają z Polski do Szwecji. W 1951 r. emigrują do Kanady. W Montrealu przez wiele lat praktykuje zawód architekta w firmie "Dawson and Szymański - Architects". W 1996 r. przechodzi na emeryturę i przenosi się do Vancouver, gdzie dla zachowania równowagi ducha zajmuje się pisaniem i komponowaniem foto-kolaży - publikuje w sieci internetowej.

 

Wspomnienia Macieja Szymańskiego.


Odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska Polskiego, Medalem 70-lecia Związku Jaszczurczego oraz Odznaka Weterana Walk o Niepodległość. Członek Królewskiego instytutu Architektury w Kanadzie, członek Orderu Architektów w Quebec'u.Zgodnie z życzeniem zmarłego ciało jego zostało przekazane Wydziałowi Medycyny University of British Columbia. Ojciec 2 córek i dziadek 4 wnuków.