W dniach 11-12 grudnia 2015 NSZ-Nowe Pokolenie przeprowadziło lekcję historii w Polskiej Szkole im. Św. Błażeja w Summit, IL, USA.

Uczniowie z klas 7-8 i licealiści mieli okazję wysłuchać wspomnień ppor. Henryka Atemborskiego - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych z Brygady Świętokrzyskiej. Zajęcia uzupełniali Dariusz Olszewski i Arkadiusz Cimoch z NSZ-Nowe Pokolenie Chicago.


W trakcie lekcji poruszono wiele wątków polskiej martyrologii. Młodzież dowiedziała się m.in. o Żołnierzach Wyklętych, heroicznych zmaganiach polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej i podczas powstania antykomunistycznego, o bohaterskiej, pełnej poświecenia postawie ludności polskiej ratującej Żydów z zagłady zorganizowanej przez Niemców oraz wielu innych chlubnych wydarzeniach z naszej historii.

 

Poruszony został też bardzo istotny problem: antypolskiego przekazu medialnego, funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych i innych państwach, który za pomocą pedagogiki wstydu i pogardy, deprecjonuje Polskę i Polaków w oczach opinii publicznej. Zwrócono przy tym uwagę, iż jest on fałszywy i niestety zatacza coraz szersze kręgi. Podkreślano, że elementarna wiedza jest niezbędnym orężem do obrony dobrego imienia Polski w świecie oraz to, że duma wynikająca z bycia Polakiem, z polskich korzeni, powinna towarzyszyć nam bez względu na to, w jakim zakątku ziemi się znajdujemy.


Warto dodać, że uczniowie mieli okazję podziwiać wystawę na temat Żołnierzy Wyklętych, zatytułowaną "Tropem Wilczym". Po zajęciach uczniowie otrzymali plakaty z "Dekalogiem patrioty", naklejki patriotyczne i krótkie biogramy Żołnierzy Wyklętych.

 

Młodzież w głębokim skupieniu wysłuchała tej lekcji, a po jej zakończeniu wykonała wiele ciepłych i pełnych szacunku gestów wobec ppor. Henryka Atemborskiego. Była to kolejna inicjatywa NSZ-Nowe Pokolenie, mająca na celu propagowanie postaw patriotycznych i edukacja polskiej młodzieży mieszkającej na obczyźnie.

 

Galeria zdjęć ze strony Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie.