Czesław Czaplicki urodził się 5.03.1922 r. w Zaciszu k. Przasnysza. Był synem Filipa i Adeli z Poniatowskich.

W okresie wojny z bronią w ręku walczył z dwoma najeźdźcami o niepodległość Ojczyzny służąc w Narodowych Siłach Zbrojnych w Okręgu NSZ Mazowsze-Północ. Po osiemnastu latach poszukiwania listem gończym przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, w marcu 1963 r. został aresztowany i skazany przez peerelowski sąd pierwszej instancji na 15 lat więzienia, z którego wyszedł 08.03.1968 r.

Od samego początku "Solidarności" działał w niej aktywnie, za co został internowany. Odzyskał wolność 13.07.1982 r. Od czerwca 1991 do 1997 r. toczył dramatyczną walkę o unieważnienie komunistycznych wyroków sądowych.

Był organizatorem dolnośląskich struktur Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a od 2000 r. przewodniczył Radzie Naczelnej związku.Swoje ciekawe i jakże trudne życie opisał w książce "Poszukiwany listem gończym" (wyd. I w 1995 r., wyd. II w 2004 r.).

Za odwagę i męstwo został w 1945 r. odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, który odebrał dopiero w 1992 r. Posiadał również m.in. Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyż Partyzancki.

Uroczystości pogrzebowe w dniu 20.07.2006 r. rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk przekazał wdowie po zmarłym nadany pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Następnie kondukt żałobny przeszedł na cmentarz "Skowronia Góra" (ul. Działkowa). Na czas przemarszu zamknięto ulicę, a całość uświetniła wojskowa orkiestra. Nad grobem zmarłego przemowy wygłosili: wojewoda, przewodniczący ZR NSZZ "S" Dolny Śląsk Janusz Łaznowski oraz znajomi i przyjaciele. Na koniec oddana została salwa honorowa.

(as)