29 lipca 2007 roku w Olesznie odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę oddziałów partyzanckich: NSZ mjr. Władysława Kołacińskiego "Żbika" i AK Mieczysława Tarchalskiego "Marcina".

W kościele parafialnym w Olesznie zgromadzili się żołnierze NSZ i AK, tworząc przepiękne poczty sztandarowe. Kiedy przemaszerowali główną nawą kościoła, prowadzeni przez oficera z szablą, coś serce zaczęło się ściskać...

Licznie zgromadzili się mieszkańcy, młodzież i przybyli goście. Po uroczystej mszy świętej żołnierze w towarzystwie reprezentacyjnej orkiestry przemaszerowali pod tablicę pamiątkową, w miejscu walki stoczonej 26 lipca 1944 roku. Odczytano Apel Poległych, odegrano Hymn Narodowy, Rotę, szabla unosiła się do góry. Delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. Obecni byli uczestnicy bitwy oraz członkowie rodziny Pana majora Kołacińskiego, mieszkańcy Oleszna wdzięczni za uratowanie życia, za uratowanie honoru.

Przed 63 laty szybka akcja oddziałów uratowała Oleszno przed zagładą, zginęło 22 SS-manów.

 

Ściskają się z żalu serca po stracie drogich kolegów, niemniej wielka radość ze zwycięskiej walki rozpiera partyzanckie piersi. Raduje się serce żołnierza widokiem pobojowiska: oto leżą znienawidzone i siejące strach, a teraz ociekłe krwią mundury. Leżą pokonani "władcy świata", ciemiężyciele polski wsi i miasteczek. Na ich stygnących twarzach widać przedśmiertne przerażenie. Oto znalazła się siła, która położyła kres ich morderczemu pochodowi. (Władysław "Żbik" Kołaciński, "Między młotem a swastyką").

Paweł KazimierczakFotografie z uroczystości (fot. Paweł Kazimierczak)

Oleszno  2007
Oleszno  2007
Oleszno  2007
Oleszno  2007
Oleszno  2007