2-3 maja 2011 r odbył się VII Rajd Górski im. kpt. Henryka Flame "Bartka". Trasa: Bielsko-Biała - Żywiec - Cieszyn - Wisła.

Organizatorzy:
Zespół Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej
Strzelecki Obwód Piechoty Górskiej
Międzyszkolny Klub Historyczny im. Danuty Siedzikówny „Inki”

Rajd odbył się pod honorowym patronatem:
Stanisława Pięty - Posła na Sejm RP
dr. Marka Migalskiego - Posła do Parlamentu Europejskiego
prof. dr. hab. Wojciecha Roszkowskiego

Celem rajdu jest propagowanie wśród młodzieży form aktywnego wypoczynku i zapoznanie uczestników z historią podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu. Rajd upamiętnia bohaterskich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kapitana Henryka Flame ps. „Bartek”, którzy 3 maja 1946 roku zajęli Wisłę i przeprowadzili w niej defiladę pododdziałów.

Utwór muzyczny pamięci kpt. Henryka Flame "Bartka".

 

Informacje dodatkowe:

 

Trasa rajdu Buczkowice-Wisła (około 12 godzin marszu) jest trudna, wymaga dobrej kondycji fizycznej, zdarzają się obtarcia i inne drobne urazy - organizatorzy zapewniają opiekę sanitariuszy. Rajd odbywa się w każdych warunkach atmosferycznych - także w ulewnym deszczu, zalegającym śniegu itp. Wówczas w rajdzie uczestniczą zainteresowane osoby pełnoletnie oraz zainteresowane osoby niepełnoletnie, których opiekunowie prawni wyrazili na to zgodę (rajd zostanie odwołany ze względu na zagrożenie życia uczestników).

Dla uczniów-uczestników rajdu (losowanie) oraz zwycięzców konkursu historycznego i zawodów strzeleckich przewidziano atrakcyjne nagrody, w tym wycieczkę do Brukseli.

W rajdzie uczestniczyć mogą wszyscy chętni uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zgłoszą się do dnia 22 kwietnia 2011r. i opłacą koszty uczestnictwa. W rajdzie mogą też uczestniczyć inne osoby zainteresowane propagowaniem idei odbudowy pamięci historycznej młodego pokolenia.

Zgłoszenie do udziału w rajdzie następuje osobiście - w sekretariacie ZSO ZCBM -Bielsko-Biała, ul. Broniewskiego 13, tel. (33) 829 24 09. Relację z poprzednich edycji rajdu można zobaczyć na stronie: http://rajdligi.republika.pl/. Dodatkowych informacji udziela Biuro Poselskie Stanisława Pięty, tel. (33) 821 81 21.


PLAN  RAJDU:

I ETAP – 2 maja
Grupa z Bielska-Białej
1. Zbiórka 2 maja 2011 roku o godzinie 6:30 na placu przed kościołem p.w. Przemienienia Pańskiego w BUCZKOWICACH.
2. Trasa: szlakiem zielonym na SKRZYCZNE (1257m n.p.m.) i MALINOWSKĄ SKAŁĘ (1152m n.p.m.), dalej szlakiem czerwonym na BARANIĄ GÓRĘ (1220m n.p.m.) i STECÓWKĘ, następnie szlakiem zielonym na KUBALONKĘ i do WISŁY GŁĘBCE.
3. W razie złych warunków atmosferycznych na szlakach trasa może zostać zmieniona: za MALINOWSKĄ SKAŁĄ zejście szlakiem żółtym przez CIEŃKÓW do WISŁY, NOWA OSADA i dalej do WISŁY GŁĘBCE.

Grupa z Cieszyna:
Trasa: USTROŃ -szlak żółty- MAŁA CZANTORIA (866m n.p.m.) -czarny- WIELKA CZANTORIA (995m n.p.m.) -czerwony- PRZEŁ. BESKIDEK (684m n.p.m.) -czerwony- SOSZÓW WIELKI (886m n.p.m.) -czerwony- STOŻEK WIELKI (978m n.p.m.) - niebieski/zielony- WISŁA GŁĘBCE

Grupa z Żywca:
Trasa: KAMESZNICA -szlak żółty- STOCZEK (931m n.p.m.) -czarny-czerwony- PRZEŁ. KUBALONKA -zielony- WISŁA GŁĘBCE

II ETAP
1. Zakwaterowanie w domu parafialnym parafii rzymskokatolickiej p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Głębcach. Modlitwa w kościele, następnie spotkanie z kombatantami i historykami.
2. Ognisko, śpiew, posiłek (pieczenie kiełbasy).
3. Capstrzyk.

III ETAP - 3 maja
1. Pobudka 7:00
2. Śniadanie (we własnym zakresie) i zawody strzeleckie
3. Zbiórka i przemarsz do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w centrum Wisły 9:00
4. Msza św. w intencji Ojczyzny o godzinie 10:30
5. Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
6. Przejście do szkoły uczestników konkursu historycznego
7. Konkurs dla młodzieży
8. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów, losowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu godz.14:00
9. Zakończenie rajdu
10. Powrót