Stowarzyszenie Sympatyków Klubu "Góral 1956 Żywiec" zorganizowało obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca - święto żołnierzy bez mogił, którzy po 1945 nie złożyli broni. Kibice Górala Żywiec i mieszkańcy Żywiecczyzny nie zapomnieli o nich i zebrali się pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Mimo niesprzyjającej pogody stawiło się ponad sto osób, którym los ojczyzny nie jest obcy.

 

http://www.youtube.com/watch?v=bvWXVBgXvHQ

 

Po przemowach i złożeniu wieńców odśpiewano hymn w asyście rac świetlnych. Na obchodach było obecne także Stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów, które zadbało o oprawę wokalną. Tego samego dnia rankiem delegacja Stowarzyszenia Sympatyków Klubu "Góral 1956 Żywiec" złożyła kwiaty i znicze pod tablicami NSZ w Ciścu, Kamesznicy, Korbielowie, pod dawnym żywieckim posterunkiem UB i MO na ul Dworcowej, a także pod tablicą na żywieckim ratuszu.

 

Ziemie żywieckie mają bogatą historię walki z czerwonym okupantem. Chociażby Grupa "Bartka" lub "Sztubaka" oraz wielu innych, anonimowych bohaterów oddało najcenniejszą rzecz, jaką mieli, w obronie Polski. Dopiero dziś, po kilkudziesięciu latach, możemy oddać im hołd. Jesteśmy z Was dumni! Cześć i chwała Bohaterom!