Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się w organizację uroczystości, podczas których oddany zostanie hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego.

 

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz drugi jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

 

Sesja popularnonaukowa „Podziemie antykomunistyczne na Górnym Śląsku 1945–1956” – Tarnowskie Góry, 29 lutego 2012

 

29 lutego 2012 r. o godz. 12.00 w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) odbędzie się sesja popularnonaukowa „Podziemie antykomunistyczne na Górnym Śląsku 1945–1956”. Konferencja odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Muzeum w Tarnowskich Górach oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

PROGRAM:
dr Adam Dziuba (OBEP Katowice) – Podziemie poakowskie na Górnym Śląsku 1945–1947: walka, działalność polityczna i zwalczanie przez UB
dr Dariusz Węgrzyn (OBEP Katowice) – Podziemie narodowe na Górnym Śląsku 1945–1947
Robert Ciupa (OBEP Katowice) – Górnośląskie antykomunistyczne organizacje młodzieżowe
Projekcja filmu dokumentalnego „W pogoni za bandą” z komentarzem historycznym

 

 

Przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 marca 2012


 

 

1 marca 2012 r. w sali konferencyjnej w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (ul. Kilińskiego 9) odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed każdym seansem pracownik IPN przybliży tematykę prezentowanego filmu. W programie: „W pogoni za bandą”, „IV Zarząd WIN”, „Zbrodnia w leśnym uroczysku”, „Łupaszka” oraz „Żołnierze wyklęci". www.ipn.gov.pl

 

Przegląd filmów Aliny Czerniakowskiej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 mara 2012


1 marca 2012 r. o godz. 19.00 w kinie studyjnym „Światowid”  (ul. 3 Maja 7) odbędzie się muzyczno – poetycko - filmowy wieczór poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie m.in.: - wystąpienie dr Andrzeja Drogonia, Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, prezentacja filmów Aliny Czerniakowskiej:

„Zwycięstwo”,  „O nas się jeszcze Polska upomni”, „Czy warto było tak żyć”, rekonstrukcja.

www.swiatowid.katowice.pl/

 

 

Finisaż wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz” – Częstochowa, 1 marca 2012


 

 

1 marca o godz. 10.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie (ul. Kukuczki 30) odbędzie się finisaż wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. W ramach spotkania wykład zatytułowany „Podziemie niepodległościowe w regionie częstochowskim 1945–53” wygłosi Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice).

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie został aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

 

 

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” – Katowice, 1 marca 2012


 

 

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Katowicach wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zapraszają na konferencję historyczną z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w dniu 1 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach (ul. Ligonia 46). Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w dniu 1 marca święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie:

- uroczyste otwarcie: Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewiecz, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Katowice dr Andrzej Drogoń

- Wykład dr. Andrzeja Krzystyniaka „Konspiracyjne Wojsko Polskie”

- Prezentacja spektaklu Teatru TV „Inka 1946”, poprzedzona prelekcją Tomasz Goneta (IPN Katowice)

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Sosnowiec, 1 marca 2012


 

 

1 marca 2012 r. w Sosnowcu odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego Strzelec OSW Jednostki Strzeleckiej 3024 wraz z katowickim IPN. W programie:

· 17.00 Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Tomasza Apostoła (Sosnowiec, ul. Orla 19)

· 18 00 Apel Poległych pod pomnikiem Męczeństwa Kobiet Polskich Walczących w Szeregach AK oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy (obok kościoła u zbiegu ulicy Orlej i Nowopogońskiej)

· 18.30 Prelekcja dr. Adama Dziuby (OBEP Katowice) – Powojenne podziemie antykomunistyczne na terenie województwa śląskiego (Dom katechetyczny kościoła pw. św. Tomasza Apostoła)

 

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie -1 marca 2012


1 marca 2012  r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta w Częstochowie zaprasza na cykl uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program:

godz. 12.00 – uroczysta msza św. – pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w Al. Najświętszej Maryi Panny 56.

Po jej zakończeniu złożenie wieńców przez reprezentantów środowisk kombatanckich pod tablicą upamiętniająca kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego; wystąpienie okolicznościowe Sławomira Maślikowskiego (OBEP Katowice) – kamienica al. Najświętszej Maryi Panny 33

godz. 13.30 - spotkanie w Ratuszu Częstochowskim

Wystąpienie przedstawiciela Prezydenta Częstochowy. Projekcja filmu dokumentalnego „Żołnierze Wykleci” w realizacji Wincentego Ronisza, poprzedzona słowem wstępnym Wojciecha Rotarskiego (OBEP Katowice). Wspomnienia żołnierzy podziemia niepodległościowego