Klub imienia Romana Dmowskiego w Zgierzu organizuje zgierskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto to, ustanowione w 2011 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiających opór sowietom w latach 1944-1963. Osamotnieni, wyklęci i prześladowani przez reżim, niezłomni - walczyli do końca z wrogiem za niepodległą ojczyznę.

 

Patronat nad obchodami objęły: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łódzki, Narodowa Łódź i Narodowy Zgierz.

 

Program:

1 marca, godz. 18:00, kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Plac Jana Pawła II) - msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych

7 marca, godz. 17:30, Centrum Obywatelskie ul. Długa 29A - wykład pt. "Żołnierze Wyklęci" prof. dr hab. Jana Żaryna z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Prof. Jan Żaryn jest wybitnym specjalistą w dziedzinie najnowszej historii Polski, autorem wielu publikacji książkowych, m.in.: Dzieje Kościoła Katolickiego w Polsce 1944-1989, Kościół w PRL, W obronie Stronnictwa Narodowego. W latach 2006-2009 pełnił funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN. W 2009 r. za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dzień 1 marca jest datą symboliczną, gdyż 1 marca 1951 r. zamordowano strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Komendy Głównej Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ostatniej ogólnopolskiej organizacji antykomunistycznej z ich dowódcą ppłk. Łukaszem Cieplińskim.