Pułkownik Jan Podhorski ps. "Zygzak" odwiedził Ziemię Grójecką.

W dniach 5-7 czerwca 2013 roku na zaproszenie radnego powiatu grójeckiego, Stanisława Sitarka oraz historyka IPN Warszawa Tomasza Plaskoty, pod patronatem honorowym wicemarszałka senatu RP Stanisława Karczewskiego, pułkownik Jan Podhorski ps. „Zygzak” wraz z przedstawicielami Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, kol. dr Rafałem Sierchułą i kol. Andrzejem Churskim, odbył niezwykłą podróż pamięci po Ziemi Grójeckiej.Płk Jan Podhorski po 70 latach powrócił do Lipia i Grójca, w którym 21 czerwca 1943 roku uzyskał konspiracyjną maturę. Żołnierz AK Obwodu Grójec-Głuszec, Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski pułku NSZ „Sikora”, spotkał się 6 czerwca, w Szkole Podstawowej w Lipiu gm. Błędów, z uczniami i mieszkańcami. Po krótkim wprowadzeniu wygłoszonym przez historyka IPN Poznań, dr Rafała Sierchułę, Pułkownik wspominał swoją działalność partyzancką na terenie Lipia i Grójca i odpowiadał na pytania dzieci. Wspaniałe gościnne przyjęcie w szkole, jak i w domu u Państwa Nowocień, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 


7 czerwca Pułkownik spotkał się z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Grójcu, którego jest maturzystą. Wspominał grójecki okres swojego życia i działalności konspiracyjnej, przekazując młodzieży prawdę o tamtych czasach, pytań nie było końca. Prelekcję Pana Pułkownika poprzedził interesujący wykład dr Rafała Sierchuły o konspiracji w Wielkopolsce.Godna uwagi jest wypowiedź płk Jana Podhorskiego na temat nadania nazwy „im. Żołnierzy Wyklętych” dla nowego ronda w Grójcu. Wywiad został zarejestrowany dla kolegów ze Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Grójcu, pomysłodawców tej szczytnej idei.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=8gGgj3H9emYPodróż to była niezwykła, a serce rosło widząc Naszego Pułkownika uradowanego, odmłodzonego i wzruszonego wspaniałym przyjęciem i gościnnością organizatorów, młodzieży, mieszkańców i władz Ziemi Grójeckiej.

Serdecznie Wam wszystkim DZIĘKUJEMY!