Dnia 15 września 2012 odbędzie się IV Rajd Pieszy Szlakiem NSZ po Warszawie.

Organizatorzy: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ.

 

Rajd organizowany był przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych od 2007 roku (2007, 2008, 2010, 2012 – po 2008 roku w cyklu dwuletnim)
Głównym celem Rajdu jest przybliżenie historii Narodowych Sił Zbrojnych oraz działalności konspiracyjnej innych formacji zbrojnych Ruchu Narodowego.

 

Rajd obejmuje odwiedzenie do 30 miejsc pamięci związanych z działalnością Narodowych Sił Zbrojnych (w tym Związku Jaszczurczego, Narodowej Organizacji Wojskowej i Hufców Polskich) w czasie okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego.

 

 

Termin: 15 września 2012, godz.: 10:00-18:00
Trasa: do 30 punktów na trasie o długości do 16km

 

PROGRAM:
1. Rozpoczęcie Rajdu 15 września 2012 o godzinie 10:00 na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej, przy północnym wyjściu ze stacji metra „Świętokrzyska”.
2. Przejście trasą ok. 16km obejmującą do 30 miejsc pamięci, tablic, pomników, lokali konspiracyjnych, drukarni konspiracyjnych, miejsc akcji zbrojnych związanych z konspiracyjną działalnością Narodowych Sił Zbrojnych oraz udziałem żołnierzy NSZ w powstaniu warszawskim w Śródmieściu, na Ochocie, Starym Mieście i Powiślu. W zależności od odwiedzanego miejsca i jego historii uczestnicy wysłuchają informacji przewodników o jego historii i związkach z działalnością NSZ.
3. Godz. 17:00 - spotkanie z kombatantami NSZ oraz prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznych NSZ na terenie jednej z najważniejszych redut NSZ w powstaniu warszawskim - miejscu stacjonowania kompanii "Warszawianka" NSZ, Dom Kolejowy u zbiegu ulic Chmielnej i Żelaznej.
4. Rozdanie uczestnikom gadżetów pamiątkowych związanych z 70. rocznicą powstania NSZ oraz z Rajdem.
5. Podziękowanie uczestnikom i kombatantom, pożegnanie.
6. Zakończenie IV edycji Rajdu.

 

UWAGA !
W trakcie Rajdu przewidziano godzinną przerwę na posiłek regeneracyjny. Każdy uczestnik Rajdu powinien posiadać przynajmniej dwa bilety jednorazowe (lub inny bilet okresowy) warszawskiej komunikacji miejskiej na wypadek konieczności przemieszczenia się na trasie Rajdu środkami komunikacji miejskiej.

 

TRASA RAJDU JEST DOŚĆ DŁUGA I WYMAGA OD UCZESTNIKÓW SILNEJ WOLI, ODPOWIEDNICH MOTYWACJI ORAZ DOBREJ KONDYCJI FIZYCZNEJ. MOŻLIWY JEST UDZIAŁ W CZĘŚCI RAJDU OD PUNKTU 3 DO 6 PROGRAMU.

 

Koordynacja projektu ze strony ZŻNSZ:
Przemysław Czyżewski, tel.: 531-522-669, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wydarzenie na facebooku: facebook.com

 


 

Fotorelacja z IV Rajdu Pieszego Szlakiem NSZ po Warszawie