Wojciech Jerzy Muszyński, W walce o Wielką Polskę. Propaganda zaplecza politycznego Narodowych Sił Zbrojnych (1939-1945).

Oficyna Wydawnicza Rekonkwista i Wydawnictwo Rachocki i S-ka, Biała Podlaska-Warszawa 2000, ss. 423. Tom 4 serii "Vis Historiarum".


Sprzedaż wysyłkową prowadzi firma N.S.R.
skrytka pocztowa 143, 21-500 Biała Podlaska
tel./fax (0-83) 3431943, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
cena z wysyłką 33 zł.

 

"Przedmiotem pracy jest szczególnie trudny i nad wyraz ważny wątek dziejów NSZ, jakim była konspiracyjna propaganda tej formacji. (...) Ustalenia Muszyńskiego mają kapitalne znaczenie dla refleksji nad myślą polityczną obozu narodowego w latach wojny. Imponująca jest iście benedyktyńska kwerenda źródłowa. Mamy do czynienia z wybitną pracą o walorach dokumentacyjnych nie podlegających dyskusji. Praca warsztatowo znakomita i obiektywna w warstwie interpretacyjnej."


Prof. dr Tomasz Wituch

 

"Jest to kolejna praca obalająca czarną legendę NSZ. (...) Z analizy tekstów programowych wynika, że to co w PRL pisano o NSZ (...) było kłamstwem i potwarzą. Przede wszystkim dotyczy to kwestii żydowskiej. Wprawdzie ludzie tej formacji nie darzyli Żydów sympatią, ale nie uczestniczyli w ich zagładzie, nie akceptowali hitlerowskiej polityki wobec nich, piętnowali popełnione na Żydach zbrodnie, wielokrotnie spieszyli im z pomocą. (...) Autor jest pierwszym, który ukazał imponujące rozmiary aparatu propagandy NSZ, wypełniając w ten sposób istotną lukę w historii tamtych lat."


Jerzy Ślaski (autor "Polski Walczącej")

 

"Po pięćdziesięciu latach jedynie słusznych opinii naukowych na temat NSZ, w końcu ktoś pofatygował się do archiwum, aby sprawdzić jak było naprawdę."


Marek Jan Chodakiewicz (Columbia University, USA)