kalendarium NSZ 14 XII

Kalendarium 14 grudnia

grudzień kalendarium

Kalendarium: 14 grudnia

1923

W Kamesznicy, powiat żywiecki, urodziła się Irena Michalska-Stawowczyk ps. „Sarna”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w oddziałach por. Antoniego Bieguna ps. „Sztubak”.

1939

W pobliżu Palmir, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej Niemcy rozstrzelali 46 osób przywiezionych z więzień w Warszawie i Pruszkowie. Do lipca 1941 roku okupant niemiecki w Palmirach przeprowadził ponad 20 egzekucji, w których zamordowano prawie 1800 osób.

1943

W Warszawie przy ulicy Wierzbowej, z rozkazu Franza Kutschery dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, Niemcy rozstrzelali publicznie 70 Polaków przywiezionych z więzienia na Pawiaku.

1943

Na terenie getta warszawskiego Niemcy rozstrzelali 230 więźniów Pawiaka, w odwecie za likwidację niemieckiego urzędnika przeprowadzoną poprzedniego dnia przez żołnierzy Armii Krajowej oraz akcję wysadzenia niemieckiego pociągu.

1944

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych opuściła kwatery w Lasocinie, powiat opatowski, i po pięciu nocach marszu w mrozie dotarła do miejscowości Marcinkowice, powiat kazimierski, i Kępie, powiat miechowski.