kalendarium NSZ 15 kwietnia

Kalendarium 15 kwietnia

kalendarium kwiecień

Kalendarium: 15 kwietnia

1945

W nocy 15/16 kwietnia do kraju skoczyła 6-osobowa grupa skoczków spadochronowych z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Dowodził por. Jerzy Broda ps. „Gnat”. Jednym ze skoczków była Janina Słowińska-Orzechowska ps. „Grażyna”. Zadaniem żołnierzy było powiadomienie Komendy Głównej NSZ o losach Brygady Świętokrzyskiej. Cała grupa dołączyła do zbrojnych oddziałów NSZ i kontynuowała walkę z okupantem sowieckim.

1945

Z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych do Londynu wyjechał rtm. Jerzy Dobrzański ps. „Zaręba”. Jego zadaniem było przekazanie informacji o sytuacji BŚ NSZ w Czechach. Spotkał się z gen. Władysławem Andersem, który delegował do BŚ oficera łącznikowego mjr. Stanisława Żochowskiego ps. „Brodzic”.

1953

W komunistycznym więzieniu w Kielcach, po dwóch latach tortur, został zamordowany por. Stanisław Grabda ps. „Bem”, „Vir-Olszyna”, oficer Wojska Polskiego, Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej NSZ, Armii Krajowej. Pośmiertnie mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego.

1990

W Szwecji zmarł mjr Stanisław Sierszyński ps. „Wojciech”, żołnierz Wojska Polskiego, współpracownik wywiadów WP, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.