kalendarium NSZ 22 III

Kalendarium 22 marca

kalendarium marzec

Kalendarium: 22 marca

1945

W nocy 22/23 marca do kraju skoczyła 8-osobowa grupa skoczków spadochronowych z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Dowodził kpt. Zygmunt Rafalski ps. „Sulimczyk”. Zadaniem żołnierzy było powiadomienie dowództwa NSZ w kraju o losach Brygady Świętokrzyskiej oraz dołączenie do zbrojnych oddziałów niepodległościowych w celu kontynuowania walki.

1946

W warszawskim mieszkaniu konspiracyjnym przy ulicy Wołoskiej funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali kpt. Jana Morawca ps. „Remisz”, „Henryk”, „Błażej”, dowódcę Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kpt. Morawiec został ranny w biodro i zacięły się mu oba pistolety. Przewieziony został do Więzienia Karno-Śledczego na Mokotowie.

1949

W okolicach Turośli, powiat kolneński,  z obławy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa w nocy 22/23 marca wyrwał się oddział ppor. Witolda Boruckiego ps. „Babinicz” z Okręgu „Tęcza” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

1952

W Babinie, powiat białostocki, podczas próby przebicia się przez trzy pierścienie okrążenia Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędu Bezpieczeństwa zginął ppor. Stanisław Grabowski ps. „Wiarus” oraz jego podkomendni Lucjan Zalewski ps. „Żbik” i Edward Wądołowski ps. „Humor” z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ppor. Grabowski był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i NZW, od kwietnia 1950 roku występował jako p.o. komendanta Powiatu „Mazur” NZW.