kalendarium nsz 5 maja

Kalendarium 5 maja

kalendarium maj

Kalendarium: 5 maja

1945

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w czeskim Holiszowie,  filia KL-Flossenbürg. Uwolniono 1090 kobiet różnej narodowości. Aresztowano 46 SS-manów i 48 SS-manek. W walce rannych zostało 2 żołnierzy BŚ NSZ.

1945

W Kuryłówce, powiat leżajski, oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej/Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ostrzelały i zmusiły do odwrotu dwie sowieckie tankietki, które niepodziewanie pojawiły się we wsi. Odjechały w stronę promu na Sanie, którym przeprawiły się na drugi brzeg rzeki.

1948

Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku za walkę w obronie niepodległości Polski skazał por. Michała Bierzyńskiego ps. „Sęp”, szefa Pogotowia Akcji Specjalnej w Komendzie Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, na dożywotnie więzienie, utratę praw na 5 lat i przepadek mienia.

1948

Komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie za walkę w obronie niepodległości Polski skazał na karę śmierci Bolesława Budelewskiego ps. „Pług”, „Sokół”, żołnierza Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Wyrok wykonano 15.07.1948 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.