Szczecin Narodowe Święto Niepodległości 2021r NSZ

Obchody Święta Niepodległości w Szczecinie

Aktualności
Dziś przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji, już po raz jedenasty Szczeciński Marsz Niepodległości przeszedł ulicami miasta.
Uroczystości rozpoczęły się mszą za Ojczyznę w katedrze szczecińskiej. Wzięło w niej udział kilkanaście pocztów sztandarowych, w tym poczet Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, oraz kompania Wojska Polskiego. Po mszy tradycyjnie odbył się Marsz Niepodległości, zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych ze Szczecina. Okręg Szczecin ZŻNSZ jest członkiem PŚP od jego powstania. Marsz wyruszył z placu Solidarności. Wraz z mieszkańcami Szczecina, w sile kilku tysięcy patriotów, przemaszerowaliśmy pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Czoło marszu, jak co roku, prowadził poczet sztandarowy Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy NSZ, poprzedzany przez Joannę Piasecką, instruktora PWK Kawalerii Ochotniczej im. 12. Pułku Ułanów Podolskich. Dodatkową atrakcją uroczystości był udział w marszu Dodge’a WC 51, wystawionego przez Klub Pojazdów Zabytkowych ze Szczecina. Jechał w nim m.in. kpt. Bronisław Pakuła, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, oraz osoby ze Stowarzyszenia Grudzień 70.
Zwieńczeniem Marszu były przemówienia przy pomniku Piłsudskiego. Mocnym akcentem były słowa kapitana Pakuły, przyjaciela Okręgu Szczecin. Stwierdził on, że jak będzie trzeba, to, mimo 95 lat, pojedzie na granicę, aby bronić Ojczyznę. Wzbudził tą wypowiedzią wzruszenie i oklaski uczestników marszu. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.