Szczeciński Rajd Wojskowych Pojazdów Zabytkowych i piknik z okazji 80-lecia NSZ i AK

Aktualności Inicjatywy ZŻNSZ

W sobotę 4 czerwca 2022 roku odbyła się pierwsza edycja Szczecińskiego Rajdu Wojskowych Pojazdów Zabytkowych. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w tym roku, w ramach obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, przez Okręg Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wojskowe pojazdy zabytkowe wystartowały o godzinie 15.30 i po blisko półtoragodzinnej jeździe ulicami Szczecina przyjechały na Polanę Miodową, gdzie właśnie rozpoczynały się obchody 80. rocznicy powstania największych niepodległościowych formacji wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego. Na Polanie Miodowej zaraz po rajdzie odbył się Piknik z okazji Dnia Dziecka. Frekwencja dopisała niesamowicie. W szczytowym momencie na polanie było kilkaset osób i każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Zorganizowano konkursy dla dzieci, wystawy broni, którą każdy mógł dotknąć czy przeładować. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się tory przeszkód zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Monte Cassino. Obecni byli żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej wraz z Rosomakiem oraz wojskowym wyposażeniem. Była również Straż Graniczna i harcerze z I Szczepu „Gniazdo”. Na wydarzenie przyjechali konno ułani z Klubu Kawaleryjskiego im. 12. Pułku Ułanów Podolskich. Oprócz licznych atrakcji dla dzieci czy dorosłych nie zabrakło też ogniska i kiełbasek.

Przy ognisku zorganizowano spotkanie z trzema kombatantami: kpt. Bronisławem Pakułą ps. „Zawisza”, mjr. Zbigniewem Piaseckim ps. „Czekolada” i ppłk. Stanisławą Kociełowicz ps. „Iskierka”. Wszyscy uczestnicy rajdu oraz pikniku mogli usłyszeć opowiadane przez kombatantów ich wojenne historie. Przybyli na wydarzenie z wielkim zainteresowaniem zadawali weteranom pytania. Padło wiele pytań i żadne nie pozostało bez odpowiedzi.

Przez cały czas trwania pikniku nie było sytuacji, aby jakieś stoisko było puste. Nie było sytuacji, aby ktoś stał w miejscu i się nudził. Co rusz przychodzili ludzie z dziećmi, prosząc o zdjęcie, pytając o broń, mundury czy kombatantów. Podczas pikniku, a także po jego zakończeniu członkowie Okręgu Szczecin ZŻNSZ odbierali od uczestników obchodów liczne gratulacje z powodu świetnie zorganizowanej imprezy. Podziękowania od kombatantów dostał każdy z uczestników wydarzania. Weterani są bardzo zadowoleni i wdzięczni za liczne przybycie szczecinian na obchody rocznicy powstania AK i NSZ.

Serdecznie chcielibyśmy podziękować wszystkim obecnym na rajdzie oraz pikniku, a przede wszystkim 12. Brygadzie Zmechanizowanej, I Szczepowi „Gniazdo”Klubowi Pojazdów Zabytkowych – Szczecin, SRH Monte Cassino, Klubowi Kawaleryjskiemu im. 12. Pułku Ułanów Podolskich, Para Bellum – Instruktor strzelectwa / firearms instructor, Straży Granicznej, Instytutowi Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie. Dziękujemy także sponsorom wydarzenia: Firmie Prowit S.C. Dystrybutorowi marek DREL, JUFISTO, STANLEY, IRWIN, FISCHER.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.