Uroczystości 74. rocznicy mordu ludności polskiej przez Niemców w Borowie

Aktualności

2 lutego 2018 r. w święto Matki Bożej Gromnicznej obchodziliśmy 74. rocznicę bestialskiego mordu jakiego na ludności polskiej dokonali niemieccy okupanci w Borowie, Szczecynie, Wólce Szczeckiej, Łążku Zaklikowskim, Łążku Chwałowskim.

2. lutego 1944 niemiecka armia wsparta ukraińskimi kolaborantami przeprowadziła w Lasach Janowskich akcję pacyfikacyjną, wymierzoną w Borów, Szczecyn oraz okoliczne wsie. Powodem miało być wsparcie, jakiego udzielali ich mieszkańcy partyzantom. Zamordowano od 800 do 1300 Polaków, połowę z tej liczby stanowiły kobiety i dzieci. Jedną z pierwszych wsi spacyfikowanych dniu 2 lutego 1944 r. był Szczecyn.

W 74. rocznicę prawdopodobnie największej pacyfikacji ludności cywilnej w okupowanej Europie w Szczecynie odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnienie ofiar tej zbrodniczej akcji. Jak co roku członkowie Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Lublin wzięli nich udział. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. którą odprawił ks. Proboszcz Piotr Wąroba, który wygłosił bardzo przejmujące i zapadające w pamięć kazanie.

Po Mszy św. Prezes Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ dr Rafał Dobrowolski wręczył Medal Pamiątkowy 75-lecia powstania NSZ wójtowi gminy Gościeradów Panu Mariusz Szczepanik za pomoc i wsparcie w upamiętnianiu Narodowych Sił Zbrojnych. Po czym odbył się pokaz słowno-muzyczny zaprezentowany przez tamtejszą młodzież. Po Mszy św. przeszliśmy pod odnowiony pomnik ofiar krwawej zbrodni gdzie składane były kwiaty.

od/ Tempus Fugit – Marcin Budzyński Fotografia