Uroczystości 80. rocznicy defilady żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” – Relacja

Aktualności
3 maja ZŻNSZ współorganizował uroczystości 80. rocznicy defilady żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” w miejscowości Wisła.
Uroczystość organizowały: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy NSZ VII Okręgu Śląskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy, stowarzyszenie Formacja Obrona Rodzina Tradycja, Stowarzyszenie Aktywnych Polaków, Młodzież Wszechpolska oraz Hufiec Harcerzy ZHR „Fortis” w Czechowicach-Dziedzicach.
Wydarzenie zainaugurowała msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny. Kazanie wygłosił ks. prałat Władysław Nowobilski, emerytowany proboszcz parafii św. Maksymiliana w Ciścu, kapelan Rodzin Żołnierzy NSZ. Kapłan przypomniał, że żołnierze „Bartka” odważnie stanęli do zbrojnej walki z nowym (czerwonym) okupantem. Byli przy tym ludźmi głęboko wierzącymi, którzy mocno zawierzyli Chrystusowi. Ufali Mu jako Temu Jedynemu prowadzącemu do prawdy i do zwycięstwa nad siłami zła – symbolizowanymi przez apokaliptycznego „wielkiego smoka ognistego” – którego wcieleniem był sowiecki komunizm.
Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz przez centrum Wisły. W przemarszu uczestniczyły poczty sztandarowe, rekonstruktorzy, motocykliści, rodziny NSZ oraz przybyli goście z całej Polski. Uczestnicy dotarli do Parku Kopczyńskiego w centrum miasta, gdzie w obecności przedstawicieli władz miasta i władz samorządowych oraz współorganizatorów defilady wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
Jako pierwsza głos zabrała wiceburmistrz Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. Nawiązała m.in. do przesłania uchwalonej w 1791 r. Konstytucji, która głosiła, iż „wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”. To zdanie nadal dobrze oddaje sens państwa, które zaczyna się od ludzi i ich codziennych decyzji – podkreśliła wiceburmistrz.
Następnie odczytano list od Prezydenta RP Karola Nawrockiego, który z okazji rocznicy defilady oddziału NSZ „Bartka” gorąco podziękował organizatorom i uczestnikom uroczystości oraz przekazał serdeczne pozdrowienia wszystkim patriotom „pielęgnującym pamięć o wyklętych, niezłomnych bojownikach powstania antykomunistycznego”. Głowa Państwa przypomniała losy kpt. Henryka Flame – bohatera niepodległej Rzeczypospolitej, który stworzył w regionie najsilniejsze ugrupowanie partyzanckie, a także okoliczności haniebnego mordu komunistów na żołnierzach „Bartka” – określanego mianem „Śląskiego Katynia”.
Ireneusz Pająk, prezes Okręgu Śląsk Cieszyński oraz członek Prezydium Zarządu Głównego ZŻNSZ odczytał słynny rozkaz Jerzego Wojciechowskiego, ps. „Om” dowódcy Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ z października 1945 r. skierowany do żołnierzy armii podziemnej. Nakazywano w nim nieugiętą walkę ze zdrajcami ojczyzny usiłującymi sprzedać naród bolszewizmowi oraz ślubowano wierność „bogactwom moralnym i etycznym naszego Narodu”.
Łukasz Lewandowski, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy NSZ podziękował lokalnym władzom, współorganizatorom oraz wszystkim zebranym za wspólne uczestnictwo w tegorocznych uroczystościach. Podkreślił ich wagę i doniosłość. Dzisiejsze wspólnie zorganizowane obchody przeczą stereotypowi Polaków jako narodu kłótliwego – powiedział. Skoro możemy się połączyć „w walce o pamięć”, to możliwa jest też jedność narodu – dodał.
Na koniec Dariusz Syrnicki, wiceprezes Zarządu Głównego ZŻNSZ zwrócił uwagę na wielką rolę, jaką pełnią obchodzone w Polsce w dniu 3 maja święta. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski podkreśla duchową więź Polaków z główną patronką naszego Kraju – Maryją. Natomiast święto Konstytucji 3 maja manifestuje prawo Polaków do suwerennego i niepodległego bytu Rzeczypospolitej. Przypomniał też, że komuniści zakazali obchodzenia święta Konstytucji już w 1946 r., kiedy to miała miejsce defilada żołnierzy „Bartka”, a w innych miastach, takich jak: Kraków, Katowice, Gliwice, Bytom, Sosnowiec, doszło do patriotycznych manifestacji tłumionych przez władze ludowe.
Uroczystość zgromadziły setki patriotów chcących oddać hołd bohaterskim żołnierzom NSZ