kpt. Genowefa Aleksander ps. „Dzięcioł”, „Cytrynka”

Urodziny kpt. Genowefy Aleksander ps. „Dzięcioł”

Aktualności

W dniu 10 listopada 2020 r. swoje 88. urodziny świętowała kpt. Genowefa Aleksander ps. „Dzięcioł”, nazywana przez kolegów i koleżanki z konspiracji również „Cytrynką”.

Genowefa Aleksander z domu Cytryniak po wojnie wyjechała wraz z rodziną na ziemie zachodnie w okolice Bolesławca. W 1948 r. rozpoczęła naukę w Jeleniej Górze, w szkole z internatem, działała także w powojennej organizacji młodzieżowej Biała Tarcza, a od 1948 r. w Samodzielnej Grupie Narodowych Sił Zbrojnych Dolny Śląsk im. Józefa Piłsudskiego (kryptonim „Pasieka”). Należała do sekcji dziewcząt o kryptonimie „Śnieżka”. Została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W dniach 24‒26 marca 1949 r. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu skazał 17-letnią „Cytrynkę” na 2 lata więzienia.

Od wielu lat kpt. Genowefa Aleksander ps. „Dzięcioł” jest aktywną działaczką Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. W dniu 1 marca 2020 r. została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.