Zaproszenie na ogólnopolskie Uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych – Warszawa, 20.09.2023 r.

Aktualności Filmy Inicjatywy ZŻNSZ

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaprasza na społeczne ogólnopolskie uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się w dniu 20.09.2023 roku w Warszawie. Współorganizatorem jest Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Wołyński. Uroczystości odbędą się we współpracy z Garnizonem Warszawa i Pułkiem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, z pełnym ceremoniałem wojskowym.

W ramach uroczystości zorganizujemy Defiladę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. W defiladzie, na wzór uroczystości z zeszłego roku, weźmie udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i ponad 150 rekonstruktorów z całej Polski. Za rekonstruktorami przejdą pododdziały klas mundurowych i uczestnicy uroczystości z biało-czerwoną flagą o długości 100 metrów. W zeszłym roku w defiladzie na 80-lecie powstania NSZ i AK od Katedry Polowej Wojska Polskiego, przez Krakowskie Przedmieście, do Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przeszło 29 pocztów sztandarowych, 120 rekonstruktorów w 2 oddziałach i ponad 200 umundurowanych uczniów klas mundurowych w 5 pododdziałach.

Chcemy przypomnieć o ideałach Polskiego Państwa Podziemnego i zaktywizować grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Polski do wspólnego świętowania 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, która przypada w 2023 roku. Dzięki aktywizacji społeczeństwa, chcemy przypominać o aktualności ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie ponownie jest wojna, a krzewienie postaw patriotycznych w społeczeństwie wzmacnia nasze powszechne bezpieczeństwo.

Plan uroczystości:
8.00–9.30 – konferencja w Sejmie RP pt. „Aktualność idei Narodowych Sił Zbrojnych”
10.15–11.00 – prezentacja Związku Żołnierzy NSZ (sala przy Katedrze Polowej WP)
11.00–12.00 – msza św. w Katedrze Polowej WP
12.00–12.30 – Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 81. rocznicę powstania NSZ i AK
12.30–13.30 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (ceremonia składania wieńców)

Organizator:

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Partnerzy:

Patronat i Komitet Honorowy:

 • Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Komitet Honorowy:

 • Minister Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau
 • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński
 • Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg
 • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus
 • Minister Cyfryzacji – Janusz Cieszyński
 • Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk
 • Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Jacek Siewiera
 • Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Kasprzyk
 • Prezes Narodowego Banku Polskiego – prof. Adam Glapiński
 • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Karol Nawrocki
 • Komendant Służby Ochrony Państwa – płk Radosław Jaworski
 • Biskup Polowy Wojska Polskiego – bp Wiesław Lechowicz
 • Biskup Pomocniczy Łomżyński – bp Tadeusz Bronakowski
 • Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – dr hab. Filip Musiał
 • Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – Janusz Kotowski
 • ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Patronat Medialny:

 • TVP Info
 • TVP3 Warszawa
 • Radio Kraków
 • Nasz Dziennik
 • Tygodnik Niedziela

Organizacja uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych została wsparta przez Fundację PGE, Fundację ARP, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Fundację Lotto. Uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych biorą udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Uchwała Sejmu RP z dnia 15 września 2017 r. w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych:

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80–100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.
Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.
Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.
W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.

Monitor Polski 2017 poz. 874