Zmarł ppor. Stefan Kownacki

Aktualności
W dniu 27 listopada 2021 roku w Kolnie zmarł w wieku 91 lat ppor. Stefan Kownacki ps. „Gołąb”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 14.00 mszą świętą w kościele św. Anny w Kolnie przy ulicy Kościelnej 17.
Stefan Kownacki od kwietnia 1948 roku był żołnierzem w oddziale Bronisława Chrzanowskiego ps. „Orzeł”. Ze względu na sytuację rodzinną został na krótko urlopowany z oddziału do pracy w gospodarstwie. Po śmierci „Orła” przyłączył się do patroli Mariana Borysa ps. „Czarny”. Poszukiwany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa „Gołąb” ukrywał się w różnych miejscach, nawet w grobowcu na cmentarzu. Walczył w patrolach bojowych z bronią w ręku aż do 1952 roku. Ujawnił się przed UB 1 sierpnia 1953 roku.
W sierpniu 2021 roku, po wielu staraniach otrzymał patent oficerski od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Za zasługi dla niepodległości Polski odznaczony został m.in. Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Medalem „Pro Patriae”, Krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy NSZ, Medalem Pamiątkowym z okazji 75-lecia NSZ. Był wieloletnim członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i prezesem Koła Kolno Okręgu Łomżyńskiego ZŻNSZ.