2011.09.16-17 – Żołnierze wyklęci na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Kultura

Już w najbliższy piątek, 16 września, w Gdyni rusza trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W rywalizacji o główną nagrodę Festiwalu – „Złoty Opornik 2011” – zmierzy się aż 20 filmów, w zdecydowanej większości nieznanych szerszej widowni.

Ideą Festiwalu jest ukazanie, poprzez język filmu, dwóch najbardziej dramatycznych okresów w powojennhttp://nsz.com.pl/administrator/index.php?option=com_content&sectionid=1&task=edit&cid[]=574ej historii Polski – walk zbrojnego antykomunistycznego podziemia oraz ostatecznej, choć bezkrwawej rozprawy z komunistycznym reżimem. Faktem jest, że po upływie 22 lat od upadku w Polsce komunizmu, w III RP nadal niewielu wie o tych wydarzeniach oraz o tych, którzy nie godzili się na rzeczywistość lat 1944 -1989. Festiwal ma za cel przywracać pamięć o wszystkich, którzy płacili najwyższą cenę za stawianie oporu totalitarnej władzy w czasach PRL-u.

 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych jest Partnerem III Ogólnopolskiego Festiwali Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Gdynia 2011. Pokazom filmowym w ramach Festiwalu towarzyszą: wystawy, koncerty, spektakle oraz dyskusje panelowe. Twórcy filmowi konfrontowani są z historykami, publicystami i świadkami opowiadanych wydarzeń.

 

– „Brakowało nam takiego, jednego miejsca, gdzie moglibyśmy pokazywać wszystkie filmy nawiązujące do naszej najnowszej historii. Brakowało również miejsca, gdzie razem z historykami moglibyśmy prowadzić dyskusje o tym, jak opowiadać historię językiem filmowym. Chcę, aby Festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność mówienia językiem kamery” – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu będzie wręczenie „Platynowego Opornika” Antoniemu Krauzemu za całokształt twórczości a także, po raz pierwszy, przyznanie „Nagrody im. Janusza Krupskiego” za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

 

Oprócz głównego konkursu filmowego, podczas Festiwalu odbędą się dwie dyskusje panelowe: „Czy warto być bohaterem?”, której moderatorem będzie Jacek Karnowski oraz „Jak Prawdę historyczną przekładać na język filmu?”, którą poprowadzi Jan Pospieszalski.

 

Część artystyczną wypełni recital słowno – muzyczny „Herbertorium, wg twórczości Zbigniewa Herberta” w wykonaniu Teatru ES, animowany przez specjalnych gości – Ernesta Brylla i Andrzeja Głowackiego – oraz koncert Lecha Makowieckiego.

 

Twórcy Festiwalu udowadniają, że o historii można mówić w sposób nowoczesny, przystępny i atrakcyjny dla młodego widza. Akcją towarzyszącą III edycji Festiwalu jest także program dla uczniów „Młodzi dla historii”. Młodzież przez kilka miesięcy podejmowała się próby dokumentowania historii swoich rodzin, sąsiadów i miast. Za pomocą prostych środków technicznych (telefon komórkowy) powstawały krótkie formy inspirowane najnowszą historią. Autorzy najlepszych filmów przyjadą do Gdyni, by zaprezentować je szerszej publiczności i tym samym pretendować o statuetkę „Anioła Wolności”.

 

Festiwal odbędzie się 16 – 17 września 2011 roku w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Tegorocznej edycji przyświeca hasło: „Filmy, których nigdzie nie zobaczysz!”. Wstęp na wszystkie pokazy i koncerty jest bezpłatny.

 

Strona Festiwalu: Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Niepokorni nagrodzeni! Film „Byłem żołnierzem AK” wygrał III Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

W Teatrze Miejskim w Gdyni zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Pokazano 20 produkcji, ukazujących niezłomne postaci z polskiej historii, które w latach 1944-89 płaciły wysoką cenę za swoje przekonania.

 

Główną nagrodę konkursu „Złoty Opornik” otrzymał film Marka Widarskiego „Byłem żołnierzem AK”. Podczas Festiwalu po raz pierwszy wręczono „Nagrodę Im. Janusza Krupskiego” za film „Prowokacja Bydgoska. 14 dni” autorstwa Jacka Petryckiego i Grzegorza Eberhardta oraz nagrodę „Anioł Wolności” w konkursie „Młodzi dla historii”, którą przyznano filmowi „Pologrecy” zrealizowanego przez polską młodzież z Aten.

W konkursie głównym wyróżnienia przyznano następującym filmom:
– Spacer z dziennikiem, reż. Grzegorz Linkowski
– Głową Mur Przebijesz , reż. Grażyna Ogrodowska i Leszka Furman
– Pohańbiona godność, reż. Dariusz Walusiak, Elżbieta Jakimek-Zapart

Dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest Arkadiusz Gołębiewski.


Strona Festiwali Filmowego