Album „Brygady 'Łupaszki’ 1943–1952”

Wydawnictwa

Prezentacja albumu Brygady „Łupaszki” 1943–1952. 5 i 6 Brygada Wileńska AK w fotografii – Warszawa, 1 marca 2011

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprasza na prezentację albumu Brygady „Łupaszki” 1943–1952. 5 i 6 Brygada Wileńska AK w fotografii z udziałem autorów Kazimierza Krajewskiego i dr. Tomasza Łabuszewskiego.

 

Gośćmi honorowymi będą: Józef Bandzo „Jastrząb”, żołnierz wileńskiej AK i Lidia Lwow, łączniczka i sanitariuszka Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 

Spotkanie odbędzie się 1 marca 2011 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

 

Brygada Narodowego Zjednoczenia Wojskowego „Burego”, część kadr dowódczych, terenowych NZW i kadry Pogotowia Akcji Specjalnej na Białostocczyźnie wywodzą się z Brygad „Łupaszki”.

 

Album Brygady „Łupaszki” to historia dziewięcioletnich zmagań oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, walczących z Niemcami, Litwinami, Sowietami i ich komunistycznymi zausznikami na polach Wileńszczyzny, Białostocczyzny, Podlasia, Kaszub. Warmii i Mazur.

To prawdziwa epopeja dwóch najbardziej zasłużonych oddziałów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego – 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK. Oddziałów, które wbrew przeciwnościom losu i kalkulacjom politycznym, przez wiele lat konsekwentnie prowadziły pod komendą mjr. „Łupaszki” otwartą walkę z wrogami Państwa Polskiego, dając świadectwo głębokiego patriotyzmu i przywiązania do tradycji niepodległościowej. To wreszcie historia wyjątkowej zbiorowości ludzi, w większości bardzo młodych, pochodzących z Wileńszczyzny i Podlasia, związanych wspólnotą ideową i prawdziwym braterstwem broni. Ludzi, którzy za wierność Ojczyźnie gotowi byli zapłacić cenę najwyższą. Album ten jest wyrazem hołdu za ich ofiarę.