De Press – Myśmy rebelianci (2009)

Kultura

De Press – Myśmy rebelianci (2009).

Utwór „Myśmy rebelianci” zespołu De Press to nowa aranżacja hymnu oddziału ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragner” walczącego na Nowogródczyźnie z Niemcami i Sowietami (do 1944 r.). Utwór ten promuje najnowszą płytę Muzeum Powstania Warszawskiego „Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych”, na którą składają się piosenki oddziałów partyzanckich walczących o niepodległość Polski w latach 1944-1953.


http://www.youtube.com/watch?v=6B9I3nzi0Fo

 

 

 


 

„MYŚMY REBELIANCI – piosenki Żołnierzy Wyklętych”

Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją „Pamiętamy” wydało płytę „Myśmy Rebelianci”. Najnowszy projekt muzyczny zespołu De Press to utwory poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną.

Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku 1963. Projekt jest naturalną kontynuacją opowieści o Powstaniu Warszawskim, bo przecież historia Polski XX w. to historia oporu przeciwko dwóm totalitaryzmom. Utwór „Czerwona zaraza” otwierający płytę jest dowodem wściekłości Powstańców wynikającej z bezczynności Armii Czerwonej na praskim brzegu Wisły – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do tych czasów i bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, a muzyka napisana została na nowo. „Zadziorne”, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca grupa De Press na płycie „Myśmy rebelianci”.

O płycie „Myśmy Rebelianci”

Utwór „Myśmy rebelianci” zwiastuje płytę o tym samym tytule i wprowadza słuchaczy w temat albumu. Teksty piosenek, śpiewanych przez Żołnierzy Wyklętych, zostały wybrane przez grupę osób zajmujących się pamięcią o Żołnierzach Wyklętych: Grzegorza Wąsowskiego, Tomasza Łabuszewskiego oraz Kazimierza Krajewskiego. Z wyjątkiem „Czerwonej zarazy” napisanej w czasie Powstania Warszawskiego i wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”, wszystkie teksty powstały w partyzanckich powojennych obozowiskach. Muzycy zespołu De Press skomponowali do nich nowa muzykę. W publikacji dołączonej do płyty zamieszczono teksty utworów odtworzone na podstawie dostępnych materiałów źródłowych lub w formie zapamiętanej i przekazanej przez Żołnierzy Wyklętych.

Pozdrawiam,
Łukasz Gocal

Źrodło: http://www.lukaszgocal.pl/ – oficjalna strona perkusisty zespołu De Press

 


”MYŚMY REBELIANCI” – piosenki „Żołnierzy Wyklętych” na płycie zespołu De Press

Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Fundacją „Pamiętamy” przygotował kolejny projekt muzyczny pod nazwą „Myśmy Rebelianci”.

1. Prolog – Czerwona Zaraza 2. Piosenka ludzi bez domu 3. Myśmy rebelianci 4. Marsz oddziału Zapory 5. Trudny czas 6. Wicher od Turbacza 7. Wiernie iśc 8. Przełamać los 9. Patrol 10. Bij Bolszewika 11. Las Makoszki 12. Szesnastka 13. Niech się pani pomodli 14. Epilog – Wilki 15. Bij Bolszewika II 16. Bonus – Teledysk: Myśmy rebelianci.

Wraca zespół De Press i to wraca mocnym akordem: albumem „Myśmy Rebelianci”, jedną z najlepszych płyt w swoim dorobku.

Tytułowi Rebelianci to żołnierze polskich podziemnych organizacji bojowych, którzy po zakończeniu wojny w roku 1945 zdecydowali nie składać broni i walczyć z drugim okupantem – Armią Czerwoną. Partyzanckie oddziały przetrwały w lasach Podlasia, Podhala i na Ziemiach Utraconych na Wileńszczyźnie i Polesiu aż do połowy lat 50, a ostatni z partyzantów zginął z bronią w ręku w październiku roku 1963.

Do tych czasów i do tych bohaterów wraca zespół De Press przypominając piosenki leśnych oddziałów. Teksty przetrwały w pamięci następnych pokoleń, muzyka napisana została na nowo. Zadziorne, melodyjne kompozycje dobrze współgrają z przekazem prostych wierszy pisanych w leśnych obozowiskach. Uparta niezgoda na brak wolności, aż do ofiary z własnego życia – takie jest przesłanie, do którego wraca na swej płycie „Myśmy rebelianci” grupa De Press.

Polsko – norweska grupa powołana została do życia w 1980 roku przez Andrzeja Dziubka, polskiego emigranta znanego w Norwegii jako Andrej Nebb. Andrzej Dziubek to barwna postać, góral z Jabłonki, malarz, rzeźbiarz, twórca tekstów a przede wszystkim muzyk. De Press jako prekursor polskiego punk rocka z domieszką folkowych i góralskich rytmów spod samiuśkich Tater, przetarł ścieżkę takim zespołom jak: Piersi, Golec uOrkiestra, Kapela, Brathanki, Zakopower.

W ciągu niemal 30 lat swej aktywności zespół wydał tuzin płyt, z których już debiutancka wydana w 1981 roku „Block to Block” uzyskała dumne miano najlepszej rockowej norweskiej płyty wszechczasów, a jeden z utworów dotarł do I miejsc niezależnej listy przebojów w Anglii.
Najpopularniejsze piosenki De Press w Polsce to rzecz jasna „Bo ja Cie kochom” oraz „Potargano chałpa”, „Cy bocycie Świnty Ojce”, czy „Cyrwone gorole”.

Zespół znany jest z wysoce energetycznych koncertów, w czasie których wykorzystuje niecodzienne instrumentarium jak piła tarczowa czy stalowe beczki. Charakterystyczny mocny głos Andrzeja Dziubka, punkowy pazur i podhalańska nuta dają w sumie niepowtarzalną jakość.

8 października w Muzeum Powstania Warszawskiego w Hali B (pod Liberatorem) odbędzie się koncert Andrzeja Dziubka z zespołem De Press, który będzie promował płytę. Wydarzenie poprowadzi Maciej Chmiel.
Termin koncertu zbiega się z wprowadzeniem płyty do sklepów. Jak bonus do płyty dołączony zostanie teledysk do utworu tytułowego „Myśmy rebelianci”.


Źródło: http://podziemiezbrojne.blox.pl