1 sierpnia 2021 Toruń- hołd dla żołnierzy NSZ biorących udział w Powstaniu Warszawskim

77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego w Kujawsko-Pomorskiem

Aktualności

Okręg Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Koło Toruń Związku Żołnierzy NSZ uczciły 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w Toruniu, Bydgoszczy i Grudziądzu. Oddaliśmy hołd wszystkim powstańcom, którzy walczyli o wolną Polskę na ulicach Warszawy, tym którzy zginęli w walkach, tym którzy przeżyli i tym, którzy są z nami do dziś.

W Kujawsko-Pomorskiem w wydarzeniu uczestniczyli członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ, przedstawiciele lokalnych władz oraz młodzież i rodziny z dziećmi. Obchody kolejnych rocznic wybuchu powstania warszawskiego zawsze jednoczyły Polaków. W Grudziądzu uświetnił je swą obecnością mjr Stanisław Wierzchucki ps. „Błyskawica”, żołnierz Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ z Oddziału „Wiąz” XII Okręgu Podlasie Narodowych Sił Zbrojnych.

W uroczystościach w Toruniu uczestniczyła mjr Maria Kowalewska ps. „Myszka” z Samodzielnego Batalionu NSZ im. Brygadiera Mączyńskiego, sanitariuszka w powstaniu warszawskim. Biało-czerwone kwiaty dla powstańców walczących w oddziałach narodowych złożyła pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Toruniu wiceprezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Alicja Siałkowska.

W bydgoskim wydarzeniu wziął udział ksiądz Jarosław Wąsowicz z liczną grupą polskich dzieci z Wileńszczyzny. Dzieci zostały serdecznie przyjęte, a dla nas ich obecność w tym dniu była szczególnie wzruszająca. To w Wilnie rozpoczęła się akcja „Burza”, której częścią było powstanie warszawskie. W trakcie uroczystości zorganizowanej przez Bydgoskich Patriotów zaprezentowano inscenizację przedstawiającą warszawską ulicę, barykady i walki powstańcze. Pieśń o odważnych polskich dziewczętach z powstania zaśpiewała Wiktoria Kłopocka, a na zakończenie bydgoskich obchodów organizatorzy przygotowali tradycyjną żołnierską grochówkę.