Obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Niles

Obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Niles

Aktualności

W niedzielę 1 sierpnia 2021 roku o godzinie 16.00 Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zorganizowało w Niles obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu Maryhill w Niles, przy pomniku upamiętniającym polskich żołnierzy walczących o wolność naszej ojczyzny. Honorowymi gośćmi, którzy zaszczycili swoją obecnością obchody byli powstańcy warszawscy: Krystyna Zielonka, łączniczka w punkcie sanitarnym na Placu Trzech Krzyży, oraz kapitan Tadeusz Gubała ps. „Tabaka”, żołnierz walczący w szeregach Zgrupowania „Radosław”. Wśród licznie zebranych uczestników byli przedstawiciele Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, który reprezentował Piotr Semeniuk, harcerze, delegacje polonijnych organizacji i stowarzyszeń, a także kibice, w tym liczna grupa Legii Warszawa „Legion 16”.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie została odprawiona msza święta, której przewodniczył ksiądz Marcin Zasada kapelan Koła Chicago ZŻNSZ. Równo o godzinie 17.00 rozległa się syrena. W milczeniu oddano hołd warszawskim powstańcom. Następnie Arkadiusz Cimoch przewodniczący Koła Chicago ZŻNSZ odczytał apel poległych. Po apelu głos zabrał Konsul RP Piotr Semeniuk oraz przedstawiciele Koła Chicago ZŻNSZ: Zbigniew Kwapisz i Arkadiusz Cimoch. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce i zapalono znicze przy Pomniku Żołnierza Polskiego. Obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, organizowane już po raz siódmy przez Koło Chicago ZŻNSZ, na trwałe wpisały się w kalendarz patriotycznych uroczystości w Chicago. Stały się elementem pielęgnowania przez Polaków, mieszkających w aglomeracji chicagowskiej, tożsamości i tradycji narodowej.