78. rocznica bitwy pod Olesznem

Aktualności

W dniu 24 lipca 2022 roku w Olesznie,powiat włoszczowski, odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy zwycięskiej bitwy stoczonej przez żołnierzy  Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej w obronie mieszkańców miejscowości. 26 lipca 1944 roku żołnierze NSZ mjr. Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” i żołnierze AK mjr. Mieczysława Tarchalskiego ps. „Marcin” starli się z Niemcami i uratowali Oleszno przed eksterminacją. W walce zginęło ośmiu partyzantów.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Mszę świętą, w intencji poległych i żyjących żołnierzy NSZ i AK z oddziałów „Żbika” i „Marcina”, koncelebrowali ks. prefekt Mariusz Rozin oraz misjonarz ks. Jacek Orzeł. Nabożeństwo uświetnił miejscowy zespół „Melodia”, pod kierunkiem Ryszarda Gaja. Po mszy odbyła się defilada, w której udział wzięło dziesięć pocztów sztandarowych, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie, przedstawiciele samorządu terytorialnego, m.in.: Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski, Wicestarosta Łukasz Karpiński, Przewodniczący Rady Gminy Krasocin Bogdan Bukowski, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy parafii. Uczestnicy przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali pod pomnik upamiętniający zwycięską bitwę. Wartę przy pomniku pełniły harcerki z miejscowej szkoły. Gościem honorowym był jeden z ostatnich żyjących weteranów Brygady Świętokrzyskiej mjr Bohdan Eubich, z kompanii por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”.

Obrzędy pod pomnikiem poprowadził Ryszard Kowalczyk, który przywitał zgromadzonych i przedstawił szczegóły wydarzeń z 1944 roku. Następnie odbył się apel pamięci żołnierzy NSZ od „Żbika” i AK od „Marcina”. Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, zaproszeni goście wygłosili przemówienia, złożono kwiaty, zapalono znicze, a kibice odpalili race. Uczestnicy obchodów mogli w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie obejrzeć wystawę poświęconą formacjom i żołnierzom walczącym w bitwie.

W uroczystości wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci i Stowarzyszenia Lokalni Patrioci z Gminy Małogoszcz.
Wielkie podziękowania dla miejscowych patriotów, sympatyków NSZ i AK, władz lokalnych oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Lokalni Patrioci.