Weteran NSZ ppor. Henryk Idzik ps. „Jastrząb” skończył 100 lat!

Aktualności

W dniu 25 lipca 2022 roku weteran Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Henryk Idzik ps. „Jastrząb” ukończył 100 lat. Ten wyjątkowy dzień rodzina i przyjaciele uczcili, uczestnicząc w mszy świętej odprawionej w intencji Jubilata w kościele pw. św. Marcina w Wodzisławiu. Uroczystą mszę koncelebrowali księża z Chrobrza, Rafał i Robert Boreccy, a ceremonię poprowadzili proboszcz parafii świętego Marcina w Wodzisławiu ks. Mieczysław Robak i wikariusz ks. Mateusz Jędrocha.

Jubilatowi życzenia i upominki złożyli Kieleccy Patrioci i Lokalni Patrioci Gmina Małogoszcz. Wiceprezes Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci Robert Surma przekazał weteranowi życzenia od Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Żołnierzy NSZ Okręg Wielkopolska i Okręgu Świętokrzyskiego, a także ryngraf z wygrawerowaną przysięgą żołnierzy NSZ i biało-czerwone kwiaty. W uroczystościach uczestniczyły delegacje: Młodzieży Wszechpolskiej Kielce, kibiców Naprzodu Jędrzejów i Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.

Wspomagająca akcję członek Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Alicja Siałkowska dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom, a nade wszystko Kieleckim Patriotom i Robertowi Surmie. 


Ppor. Henryk Idzik urodził się 25 lipca 1922 roku we wsi Łany, gmina Wodzisław, powiat jędrzejowski, w wielodzietnej rodzinie Piotra i Antoniny Idzików. Miał liczne rodzeństwo, pięć sióstr: Marię, Stefę, Stasię, Wandę oraz Zofię i dwóch braci: Piotra i Marcela. W 1943 roku wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych na terenie placówki Wodzisław-Staropole. Przyjął pseudonim „Jastrząb”. Od sierpnia do września 1944 roku był żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Służył w 3. Kompanii 204. Pułku Piechoty pod dowództwem mjr. Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik”. Po wyjściu Brygady Świętokrzyskiej ze Świętokrzyskiego nadal działał w Placówce Wodzisław NSZ.

Po wojnie ukończył Technikum Rolnicze w Podzamczu Chęcińskim i całe swoje zawodowe życie związał z rozwijaniem gospodarstw rolnych i sadów w powiecie jędrzejowskim. Był również inspektorem w Centrali Nasiennej w Jędrzejowie oraz prezesem Jędrzejowskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Wodzisławiu.

Szanownemu Jubilatowi życzymy długich lat życia w zdrowiu!