Zaproszenie na I Marsz Śladami ppor. Józefa Fijałkowskiego ps. „Halniak”, „Odwet”

Aktualności Inicjatywy ZŻNSZ

Okręg Małopolski Związku Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaprasza do Myślenic na I Marsz Śladami ppor. Józefa Fijałkowskiego ps. „Halniak”, „Odwet”. Wydarzenie odbędzie się w dniu 3 maja 2024 roku.

Przemarsz rozpocznie się o godzinie 6.45 na ulicy Burmistrza Andrzeja Marka w Myślenicach. O godzinie 10.00 w miejscowości Zawada zostanie odprawiona uroczysta msza święta poświęcona pamięci ppor. Józefa Fijałkowskiego ps. „Halniak”, „Odwet” oraz mieszkańców wsi Zawada, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku.

Po mszy uczcimy pamięć ofiar pacyfikacji wsi Zawada i złożymy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary. Około godziny 11.30 uczestnicy marszu udadzą się na cmentarz parafialny w Sieprawiu, gdzie złożymy kwiaty na grobie Józefa Fijałkowskiego i jego rodziny.

Po I Marszu Śladami ppor. Józefa Fijałkowskiego ps. „Halniak”, „Odwet” zapraszamy uczestników na poczęstunek, podczas którego będzie możliwość rozmów i wymiany wrażeń z zakończonego wydarzenia.

Ppor. Józef Fijałkowski ps. „Halniak”, „Odwet” – dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej „Halniak” walczącego z niemieckim okupantem. Zdradziecko zamordowany nad rzeką Bysinką w Myślenicach w dniu 29 maja 1944 roku. W dniu 30 kwietnia 1944 roku Niemcy rozstrzelali rodzinę ppor. „Halniaka” podczas pacyfikacji wsi Zawada.