Mjr Stanisław Wierzchucki

91. urodziny mjr. Stanisława Wierzchuckiego

Aktualności Życiorysy

Z okazji 91. urodzin mjr. Stanisława Wierzchuckiego ps. „Błyskawica”, „Sęk” najserdeczniejsze życzenia składają Związek Żołnierzy NSZ, prezes Karol Wołek, Zarząd Główny i członkowie.

Mjr Wierzchucki wspaniale zasłużył się dla ojczyzny, dla narodu i dla NSZ. Gdy Polska była w potrzebie, jako młody chłopak stanął, by walczyć o jej wolność. Wraz z całą klasą z gimnazjum poszedł do lasu do oddziału PAS NSZ. Jego oddział został osaczony w lesie. Pomimo, że udało im się wyjść z obławy, większość żołnierzy została aresztowana. Ze strony komunistów spotkały ich represje, wyroki śmierci i więzienia.

„Błyskawica” uniknął aresztowania, ale przez dziesięć lat ukrywał się na fałszywych papierach, zmieniając często miejsce pobytu. Nawet nie kontaktował się z rodziną. Tylko raz dał rodzicom znak, że żyje. Ujawnił się dopiero wtedy, gdy chciał założyć rodzinę. Został aresztowany przez komunistów w 1957 r. Ślub z narzeczoną Wacławą wziął na Jasnej Górze i małżeństwo trwa już prawie 70 lat.

Mjr Stanisław Wierzchucki ps. „Błyskawica” jest projektantem i wykonawcą Kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych w Kałkowie, która co roku jednoczy nas wszystkich na pielgrzymkach.
Wiele zdrowia i sił życzymy Panie Majorze.

AlicjaS