Józef Kłyś ps. rejonowy

Józef Kłyś ps. „Rejonowy”

Aktualności
13 listopada mija 69 lat od śmierci Józefa Kłysia ps. „Rejonowy”, „Woźniak”, żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Józef Kłyś ps. „Rejonowy”oraz oraz jego podkomendny Stefan Wojciechowski „Mordka” zginęli w miejscowości Piłatka, powiat janowski, w walce z komunistyczną grupą operacyjną Urzędu Bezpieczeństwa. Ich kryjówkę namierzył informatora UB o kryptonimie „Wąż”. Żołnierze zostali od zewnątrz zamknięci w piwnicy. Mimo to podjęli dramatyczną walkę o życie.
Poniżej relacja świadka Józefa Wieleby:
Po przybyciu na miejsce ubowcy okrążyli piwnicę, jeden z nich wezwał uwięzionych do poddania się. W odpowiedzi drzwi przeszyła oddana z piwnicy seria z karabinu maszynowego, raniąc jednego z ubowców. Napastnicy spróbowali innego sposobu, wrzucając granaty tzw. luftem, jednak i one były mało skuteczne. Kilkakrotnie powtarzano wezwanie „Kłysiu poddaj się”, a odpowiedzią była seria pocisków z wewnątrz. Nad ranem, wobec małej skuteczności zwykłych granatów, zaczęto wrzucać granaty o większej sile rażenia, granaty przeciwpancerne.
[…]
Po kilkunastu minutach zamilkły strzały broniących się partyzantów. Około 8 rano przerwano atak. Godzinę oczekiwano, zanim zdecydowano się otworzyć drzwi i wejść do środka. Widok był makabryczny. Kłyś był całkowicie sztywny, a więc śmierć musiała nastąpić kilka godzin wcześniej, zaś Wojciechowski był jeszcze ciepły, prawdopodobnie zmarł z upływu krwi już po zaprzestaniu wrzucania granatów.
[…]
Około godziny 11 ciało Kłysia wystawiono w progu jego domu rodzinnego w Wólce Ratajskiej, po czym obydwu przewieziono do Janowa Lubelskiego i tam, rozebrawszy do naga, wystawiono ich na widok publiczny.
Później ciała wywieziono do Lublina. W więzieniu na Zamku Lubelskim przeprowadzono oględziny. Zwłoki pogrzebano w nieznanym miejscu. Był rok 1952. Świat zachwycał się karierą filmową i muzyczną Franka Sinatry, do obiegu wchodził nowy termin muzyczny Rock and Roll. W Polsce… żołnierze podziemia niepodległościowego nadal toczyli bój na śmierć i życie…