Książka i audiobook pt. „Operacja Lawina” o oddziale Henryka Flame ps. „Bartek”

Wydawnictwa

Wyszła książka i audiobook „Operacja Lawina” dotycząca oddziału NSZ Henryka Flame ps. „Bartek” i akcji UB, w ramach której UB wymordowało co najmniej 158 żołnierzy NSZ.

Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco. Jest to próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy, co najmniej 158 osób (liczba ustalona przez IPN), żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.

 

Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez okupanta sowieckiego narodowego święta.

 

Lektura książki przypomina, jak wyglądało „umacnianie władzy ludowej”, czasy, gdy prawda była niebezpieczna. Mówi o „Śląskim Katyniu”, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Okrucieństwo „wojny po wojnie”, cynizm siepaczy UB i NKWD, starannie zacierających wszelkie ślady dokonanych czynów, przerastają wszelkie wyobrażenia. Dlatego tym cenniejsze są książki, ocalające od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych.

 

Maciej T. Nowak jest absolwentem politologii Uniwersytetu Opolskiego, od ponad 10 lat dziennikarzem. Pracował w „Nowej Trybunie Opolskiej” i na stanowisku sekretarza redakcji w dzienniku „Polska The Times Gazeta Opolska”. Pasjonuje go historia najnowsza, zajmował się tematyką prawną i kryminalną, ale nieobce były mu także inne zagadnienia. W 2011 r. wydał książkę Ten gitarowy huk. Historia zespołu TSA. Obecnie w Radiu Opole prowadzi audycję „Loża radiowa” i jest także redaktorem naczelnym miesięcznika Forum Opolskiego Biznesu.