Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Aktualności

Dla członków Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci i skupionych wokół nich patriotycznie nastawionych mieszkańców Kujaw i Pomorza Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to jedno z najważniejszych świąt w roku.

Przygotowania do obchodów zaczynają się kilka dni wcześniej sprzątaniem grobów i zapalaniem zniczy. Szczególnym miejscem w Bydgoszczy jest cmentarz przy ulicy Kcyńskiej. To tu na Bydgoskiej Łączce spoczywają bohaterowie walk z okupantami sowieckim i niemieckim oraz ofiary komunistycznych mordów sądowych. Zostali tam odnalezieni w dołach śmierci i ekshumowani. Na ich grobach Bydgoscy Patrioci postawili poświęcone brzozowe krzyże i powiesili biało-czerwone flagi. Przy grobach zawisł baner przypominający, że na tym cmentarzu komuniści potajemnie chowali zamordowanych polskich patriotów. Przygotowano również brzozowy krzyż i tabliczkę dla zmarłego niedawno mjr. Eugeniusza Siemaszko ps. „Bill”.

Pierwszym punktem obchodów był udział w miejskich uroczystościach pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i w mszy świętej celebrowanej przez biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Po mszy reprezentacja Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa i zgromadzeni uczestniczy przemaszerowali w zwartej kolumnie na cmentarz przy ulicy Kcyńskiej. Po okolicznościowych przemówieniach w Panteonie Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty i zapalono znicze.

O godzinie 15.40 w kościele ojców jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli prelekcją o mjr. Eugeniuszu Siemaszko ps. „Bill” rozpoczęły się uroczystości organizowane przez Bydgoskich Patriotów. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych reprezentowali: Alicja Siałkowska członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Witold Kowalewski, syn mjr Marii Kowalewskiej ps. „Myszka”. Po prelekcji w pięknej patriotycznej oprawie celebrowana była msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Wiktoria Kłopocka zaśpiewała pieśń „Biały krzyż”. Przy dźwiękach pieśni do kościoła zostały wprowadzone sztandary, a rekonstruktorzy wnieśli brzozowy krzyż. Po nabożeństwie kapituła medalu kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury” odznaczyła trzy osoby za zasługi dla propagowania historii i pamięci narodowej. Odznaczenia wręczyli Pan Romuald Rajs, syn kpt. „Burego”, i Józef Żernicki ze ŚZŻAK Koło Pomorskie. Następnie zebrani uformowali kolumnę marszową. Z banerami i polskimi flagami, skandując patriotyczne hasła, przeszli głównymi ulicami Bydgoszczy. Uroczystości zakończono odśpiewaniem polskiego hymnu na skwerze Leszka Białego przy ulicy Markwarta.

Ostatnim akcentem święta Żołnierzy Wyklętych było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach, gdzie komuniści, zaraz po wkroczeniu sowietów do Bydgoszczy w 1945 roku, zainstalowali represyjne urzędy NKWD, UB i Informacji Wojskowej.